Samsung nie odpuszcza tabletów. Oto nowe, świetne modele: Galaxy Tab S7 i Galaxy Tab S7+

Ostatnia generacja tabletów Samsunga była niezwykle udana. Zresztą, żeby daleko nie szukać – sporo moich znajomych kupiło przedstawicieli serii Galaxy Tab S6, ze wskazaniem na tańszą wersję, Galaxy Tab S6 Lite, głównie ze względu na obecność rysika i stosunek cena / jakość. Dziś Samsung zaprezentował dwa nowe tablety – niestety, cena obu raczej nie jest zachęcająca. Spójrzmy jednak, co mają do zaoferowania Samsung Galaxy Tab S7 i Galaxy Tab S7 Plus.

Galaxy Tab S7 vs Galaxy Tab S7 Plus – główne różnice

Najbardziej wypasiony jest, jak łatwo się domyślić, Galaxy Tab S7 Plus, ale co to oznacza dla wersji bez plusa i czym się obie wersje różnią od siebie? Pod uwagę trzeba brać przede wszystkim wyświetlacz, wymiary, pojemność akumulatorów oraz umiejscowienie czytnika linii papilarnych.

Samsung Galaxy Tab S7 został wyposażony w ekran IPS o przekątnej 11 cali i rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli, z kolei Galaxy Tab S7 Plus ma matrycę sporo większą, bo aż 12,4-calową, o rozdzielczości 2800 xz 1752 pikseli, ale – co istotne – jest to Super AMOLED.

Mniejszy z tabletów oferuje akumulator o pojemności 8000 mAh, skaner odcisków palców na prawej krawędzi, a całość jest zamknięta w obudowie o wymiarach 253,8 x 165,3 x 6,3 mm (ok. 500 g). Większy natomiast ma baterię 10090 mAh, skaner w ekranie i wymiary 285 x 185 x 5,7 mm (ok. 575 g).

A podobieństwa? Tych jest sporo

Wbrew pozorom sporo parametrów technicznych obu modeli jest tożsamych. Począwszy od odświeżania ekranu 120 Hz i procesora Qualcomm Snapdragon 865+ przy współpracy z 6 GB RAM i Androidem 10, przez 128 GB pamięci wewnętrznej, na aparatach (z przodu 8 Mpix, z tyłu 13 Mpix główny i 5 Mpix ultraszerokokątny) kończywszy.

A prawda jest taka, że punktów stycznych jest jeszcze kilka. Oba modele wyposażone są w aż cztery głośniki Dolby Atmos & AKG (1.6W każdy), oba mają też magnetyczny rysik i wsparcie dla dedykowanych gestów, a także slot kart microSD, obsługujący karty o pojemności maks. 1 TB.

Obie tabletowe nowości Samsunga wspierają szybkie, 45-Watowe ładowanie, aczkolwiek, niestety, w pudełku z każdym z nich dostaniemy ładowarkę wolniejszą, 15-Watową.

Jeśli chodzi o wersje kolorystyczne, oba modele dostaniemy w wersji srebrnej, brązowej i czarnej.

Rysik S Pen z nowymi gestami

Zarówno Galaxy Tab S7, jak i Galaxy Tab S7 Plus, oferuje wsparcie dla rysika S Pen, który w przypadku obu modeli będzie dołączany do zestawu sprzedażowego (podobnie, jak to miało miejsce w przypadku Galaxy Tab S6 i Galaxy Tab S6 Lite). Rysik, jak twierdzi Samsung, został ulepszony z zewnątrz oraz wewnątrz. Ma zapewniać prawdziwe wrażenia z pisania, dzięki jeszcze niższemu opóźnieniu – czas reakcji ma być zbliżony do prawdziwego długopisu.

Rysik obsługuje 4096 poziomów siły nacisku. Jest wyposażony w akumulator o pojemności 0,35 mAh i przycisk, pozwalający robić np. notatki na wyłączonym ekranie, a z tabletem łączy się za pomocą Bluetooth. Rysik można wykorzystać do wykonywania selfie, kontroli prezentacji czy kontrolowania odtwarzania muzyki / filmów, jak również do poleceń wskazywanych – a tych kilka przybyło.

Jeśli czytaliście już artykuł na temat Galaxy Note 20 i Galaxy Note 20 Ultra, wiecie już, że rysik S Pen obsługuje nowe akcje gestem – powrót, ekran główny, ostatnie aplikacje, inteligentny wybór i pisanie po ekranie. Gesty są na tyle intuicyjne, że – serio – zastanawiam się, dlaczego pojawiły się dopiero teraz, a nie kilka generacji wstecz.

Nowych funkcji też jest trochę 

Fajną nowością związaną z aplikacją Notatki Samsung, jest automatyczna synchronizacja notatek pomiędzy urządzeniami zalogowanymi do jednego konta Samsunga. Sama aplikacja też doczekała się odświeżenia, ale więcej na ten temat, mam nadzieję, napiszemy w recenzji tabletów, jak już dostaniemy testowe sztuki. Podobnie zresztą jak o trybie Dex, działającym teraz bezprzewodowo.

Ostatnią funkcją, na którą zwrócę Waszą uwagę, jest Sidekick, która pozwala wykorzystać tablet Galaxy Tab S7/Galaxy Tab S7+ jako dodatkowy ekran do swojego laptopa. Może wtedy działać w trybie rozszerzenia, jako dodatkowy monitor, lub w trybie powielania – ten sam ekran, z opcją dodawania notatek rysikiem S Pen.

Ceny tabletów z serii Galaxy Tab S7 w Polsce

Jak już wspomniałam na początku, ceny nowych tabletów Samsunga nie należą do najniższych. W takim razie jak się kształtują?

  • Samsung Galaxy Tab S7 WiFi: 3199 złotych,
  • Samsung Galaxy Tab S7 LTE: 3699 złotych,
  • Samsung Galaxy Tab S7+ WiFi: 4099 złotych, 
  • Samsung Galaxy Tab S7+ 5G: 4999 złotych.

_

Koniecznie zajrzyjcie też do wpisów na temat innych zaprezentowanych dziś urządzeń Samsunga: