Samsung Galaxy S8 na Snapdragonie czy Exynosie: który szybszy?

Galaxy S8 wchodzi do regularnej sprzedaży. Polscy użytkownicy mają do dyspozycji wersję pracującą pod kontrolą Exynosa 8895, jednak w niektórych częściach świata Samsung zastosował Snapdragona 835. I choć wydajność obu układów jest porównywalna, to któryś – tak czy tak – musi być szybszy. Jak myślicie, który?

Świat miłośników benchmarków musiał drżeć w posadach, gdy ci czytali o 10-nm procesie konstrukcyjnym Snapdragona 835, aby w kilka chwil później dowiedzieć się, że – zresztą zgodnie z przewidywaniami – flagowiec Samsunga na 2017 rok dla Polski będzie pracował pod kontrolą Exynosa 8895 (który jednak również powstaje w 10-nm litografii). Nie jestem wielkim miłośnikiem benchmarków, ale na ten pojedynek popatrzyłbym z wielką ciekawością. I dzięki serwisowi GSMArena mam ku temu okazję.

Reklama

Zatem, kto szybszy? Jak myślicie? No i, czy różnice są duże, czy są to raczej ledwie pojedyncze punkty, bez większego znaczenia na skali? Okazuje się, że Exynos może nie tyle co złoił tyłek Snapdragonowi 835, ale w kilku testach Galaxy S8+ oraz dla Galaxy S8 okazał się być układem bardziej wydajnym. Należy tu jednak z dziennikarskiego obowiązku odnotować, że w niektórych benchmarkach to nowy Snapdragon 835 okazał się być układem wydajniejszym.

Fot: gsmarena
Fot: gsmarena

Nie tylko w GeekBench Exynos wyprzedza swojego bardziej rozreklamowanego kolegę. Układ od Samsunga jest także lepszy w AnTuTu 6 (choć w piątej wersji testu to Snapdragon 835 wychodzi z pojedynku zwycięsko), GFX 3.1 Manhattan oraz Basemark X. W źródle macie podlinkowaną stronie, na której możecie szczegółowo zobaczyć wszystkie te podsumowania i tabelki, również w odniesieniu do urządzeń innych firm.

Na końcu trzeba sobie zadać pytanie, czy te wszystkie zestawienia mają tak naprawdę jakieś większe znaczenie. Wydaje mi się, że dla większości z Was – nie. Pokuszę się o nieco dalej idący wniosek: mimo że w liczbach wyniki bywają zauważalne, to jednak przy typowym, codziennym użytkowaniu raczej nie odczulibyście różnicy. Dlatego zapewne wiele osób nie byłoby w stanie nawet orzec, jaki procesor napędza ich ósmą galaktykę.

źródło: GSMArena