Brawo Samsung. Dwuletni budżetowiec dostaje Androida Pie

Polityka aktualizacji to temat rzeka. O ile sytuacja wygląda już całkiem nieźle w segmencie flagowców oraz producentów, którzy bazują na czystym oprogramowaniu, zgodnym z certyfikacją Android One, o tyle budżetowce z zaawansowaną nakładką wciąż nie mają na rynku zbyt łatwo. Na szczęście trend powoli się zmienia. Tym razem, za sprawą Samsunga i jego Galaxy J5 2017.

Jest sobie taki stary, niemal zapomniany przez branżę smartfon, jak Samsung Galaxy J5 2017. Urządzenie wyróżnia się 5,2-calowym ekranem Super AMOLED, obecnością Exynoxa 7870, 2 GB pamięci RAM oraz ledwie 16 GB pamięci wbudowanej. Aparat główny to pojedynczy, 13-Mpix moduł ze światłem f/1.7, podczas gdy kamerka selfie ma 13 Mpix i światło f/1.9. Urządzenie oferuje też moduł NFC oraz akumulator o pojemności 3000 mAh. Telefon debiutował z Androidem 7 Nougat na pokładzie i, jak na swoje czasy, był naprawdę przyjemnym urządzeniem.

Recenzja Samsunga Galaxy J5 2017 Duos – dla mnie pozytywne zaskoczenie

A teraz wyobraźcie sobie, że Samsung wreszcie dopiął jego aktualizację do Androida 9 Pie, wraz z uaktualnieniem nakładki do One UI. Żeby było jeszcze ciekawiej, oprogramowanie już wchodzi do pierwszych krajów, do których zalicza się Rosja i Szwajcaria. O aktualizacji poinformował nas Czytelnik (za co mu z tego miejsca serdecznie dziękujemy ;)), którego telefon pochodzi co prawda z jednego z polskich sklepów elektronicznych, ale spoza oficjalnej dystrybucji, co wskazuje na to, że na Pie dla Galaxy J5 2017 w Polsce jeszcze chwilę możemy poczekać. Ale może być też tak, że już zaczyna się pojawiać na pierwszych modelach – możecie to sprawdzić na swoich egzemplarzach (również wyszukując aktualizację ręcznie w ustawieniach).

Zgodnie z pierwotnym rozkładem jazdy, aktualizacja miała pojawić się już w lipcu. Nie sądzę jednak, by miało to większe znaczenie – bardziej cieszy, że w ostatecznym rozrachunku firma wreszcie zdołała ukończyć tę aktualizację, a następnie ją upublicznić.

Aktualizacja Samsunga Galaxy J5 2017 do Androida Pie, fot: czytelnika

Nowy soft jest oznaczony numerem J530FXXU5CSH7 / J530FOXA5CSH6 / J530FXXU5CSH5 waży 1074 MB, a poza rzeczonym Androidem 9 Pie i nakładką One UI, przynosi też łatki zabezpieczeń z sierpnia tego roku. Warto też w tym miejscu przypomnieć, że na początku wakacji producent zdążył zaktualizować do Androida Pie inne urządzenie z linii Galaxy J: Galaxy J7 2017. Można więc zażartować, że cykl wydawniczy Jotek otworzył, a następnie zamknął okres wakacyjny. Ot, taki ciekawy zbieg okoliczności.

Dajcie znać, czy Wasze smartfony dostały już nową wersję oprogramowania :)

Za nadesłaną informację dziękujemy Czytelnikowi Maćkowi