Samsung Galaxy Fold - test
źródło: SquareTrade, Inc.

Chcecie to zobaczyć: tak upada i rozbija się Samsung Galaxy Fold

Samsung Galaxy Fold to bardzo drogi i ekskluzywny „gadżet”, dostępny dla wybranych (czyt. bardziej zamożnych), podczas gdy większość widziała go jedynie na zdjęciach i filmach. Nie przeszkadza to jednak niektórym robić z nim tego, czego raczej się nie powinno. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć, co się stanie, gdy smartfon podda się dość nietypowym, a jednocześnie wymagającym testom.

Samsung Galaxy Fold – test wytrzymałości

Jeśli lubicie oglądać filmy, na których ktoś znęca się nad obrzydliwie drogim sprzętem, z pewnością widzieliście już materiał na kanale JerryRigeverything z Samsungiem Galaxy Fold w roli głównej. Jeśli o mnie chodzi, najbardziej zaskoczyła mnie wytrzymałość zawiasu na próbę jego wyłamania. W innych kwestiach smartfon nie poradził sobie jednak już tak dobrze – martwi szczególnie podatność na wnikanie do jego środka drobinek kurzu itp.

Reklama

Nietypowy test wytrzymałości postanowiła przeprowadzić także ekipa SquareTrade. W pierwszej kolejności sprawdzono odporność zawiasu na zużycie. Zanim przejdziemy do ich rezultatów, warto przypomnieć, iż z testów samego Samsunga wynika, że Galaxy Fold wytrzyma aż 200 tysięcy złożeń i rozłożeń, co odpowiada pięciu latom przeciętnego użytkowania (przy założeniu, że każdego dnia użytkownik będzie korzystał z wewnętrznego wyświetlacza 100 razy).

W trakcie testu przeprowadzonego przez SquareTrade już po 18500 złożeń kilka pikseli w wewnętrznym ekranie zostało uszkodzonych, co możecie zobaczyć na zdjęciu na samej górze. Po 40 tysiącach przestał on całkowicie działać, dlatego testerzy postanowili pozwolić mu odpocząć. Co ciekawe, pomogło to, bowiem na drugi dzień działał ponownie. Po 120 tysiącach złożeń, co ma odpowiadać trzem latom użytkowania, zawias został uszkodzony i nie pracował tak, jak na początku (aczkolwiek wciąż dało się złożyć i rozłożyć Galaxy Folda).

Kolejnym testem, jaki podjęła ekipa SquareTrade, był drop test – smartfon został zrzucony z wysokości 6 stóp (~1,9 metra). Jak możecie się domyślić, wystarczył jeden upadek, aby uszkodził się ekran wewnętrzny. Po drugim (kiedy złożono Galaxy Folda), rozbito także zewnętrzny wyświetlacz, mimo że urządzenie znajdowało się w dodawanym przez Samsunga etui.

Zarówno materiał JerryRigEverything, jak i SquareTrade to wyjątkowo ekstremalne przypadki – raczej żaden użytkownik, który świadomie wyda na Samsunga Galaxy Fold równowartość ~9000 złotych, nie zniszczy go z własnej woli. Dopiero czas pokaże, jak smartfon będzie sprawował się w codziennym użytkowaniu i w jakim stanie przetrwa przynajmniej pierwszy rok korzystania z niego.

Źródło: SquareTrade, Inc.