Właściciele Samsung Galaxy Fold dostaną aktualizację, która przyniesie wiele nowych funkcji z Galaxy Z Fold 2

Samsung Galaxy Fold doczekał się już następcy w postaci Samsunga Galaxy Z Fold 2. Producent nie zapomina jednak o starszym modelu – właśnie zapowiedział aktualizację, która zapewni mu dostęp do nowych funkcji z „Dwójki”.

O to, czy Samsung Galaxy Fold był udanym urządzeniem, trwało wiele sporów. Wiadomo natomiast, że większość bolączek naprawił jego młodszy brat, czyli Samsung Galaxy Z Fold 2. Oferuje on nie tylko znacznie atrakcyjniejszą konstrukcję, ale też wiele przydatnych funkcji, których w pierwszej generacji tego modelu próżno było szukać. Teraz się to zmieni, razem z aktualizacją, którą Samsung zapowiedział dla posiadaczy starszego modelu.

Samsung Galaxy Fold z nowymi funkcjami

Pierwszą ze zmian jest możliwość tworzenia zestawów aplikacji (do trzech), które można otworzyć jednym dotknięciem na ekranie. Rozwiązanie bardzo przydatne dla osób, które stale korzystają z określonych programów. Od teraz nie będą musiały ich włączać osobno, a następnie „rozstawiać” na wyświetlaczu – wystarczy jedno kliknięcie, aby otworzyć je we wcześniej zdefiniowany sposób.

Dostęp do tej funkcji można uzyskać za pomocą Edge Panel, który łączy Multi-Window Tray z menu krawędziowym dla większej wygody – wystarczy przeciągnąć palcem od prawego brzegu ekranu do jego środka (w ustawieniach można zmienić stronę na lewą).

Dodatkowo użytkownicy mogą skorzystać z ulepszonego, bezprzewodowego trybu DeX i podłączyć smartfon do Smart TV – wystarczy dotknąć odpowiednią ikonkę na panelu szybkich ustawień. W takim scenariuszu można wykorzystać też Galaxy Fold jako touchpad.

Drugą z przeniesionych funkcji są zmiany w obsłudze aparatu. Najnowsza aktualizacja pozwala wykorzystać automatyczne kadrowanie, które odpowiednio dostosuje obraz tak, aby wszystko było doskonale widoczne. Dodano także obsługę Capture View, który daje możliwość sprawdzenia zdjęć podczas ich wykonywania. Pokazuje on do pięciu najnowszych zdjęć lub filmów wideo po lewej stronie ekranu, dając jednocześnie podgląd kolejnego ujęcia na drugiej połowie.

Samsung Galaxy Fold Capture View
Capture View w praktyce (fot. Samsung)

Samsung Galaxy Fold po aktualizacji zaoferuje także Dual Preview, czyli funkcję podglądu kadru również na drugim ekranie smartfona. Dzięki temu zarówno osoba fotografująca, jak i fotografowana będzie widziała kadr w czasie rzeczywistym, co z pewnością przyda się w trakcie robienia zdjęcia. Ponadto opcja ta działać ma również przy rejestrowaniu filmów po aktywacji trybu profesjonalnego.

Samsung Galaxy Fold Dual Preview

Kolejną nowością w obrębie aparatu jest funkcja o nazwie Rear Cam Selfie. Nie jest to nic innego, jak wykonywanie tzw. „selfie” przy wykorzystaniu aparatu głównego – użytkownik będzie widział podgląd kadru na ekranie zewnętrznym.

Samsung Galaxy Fold Rear Cam Selfie
fot. Samsung

Dodatkowo, tryb Pro Video obsługuje teraz nowe tryby, jakimi są możliwość nagrywania w 21:9 czy przy 24 kl./sek., a także nowe funkcje asystenta, takie jak histogram czy ostrość szczytowa.

Co poza tym zmieni się w Samsung Galaxy Fold? Od teraz będzie można bezpośrednio udostępniać hasło do Wi-Fi zaufanym urządzeniom Galaxy w pobliżu. Uaktualniono także funkcję, która pokaże najszybsze połączenia WiFi w okolicy. Podzieli je na trzy grupy: bardzo szybkie, szybkie, normalne.

Data pojawienia się aktualizacji zależy od danego regionu, więc nie ma konkretnej daty aktualizacji dla polskich użytkowników. Należy na bieżąco obserwować zakładkę uaktualnień w ustawieniach i czekać na swoją kolej.

Recenzja Samsung Galaxy Fold