fot. Dudu Rocha

Zobaczcie wczesną wersję One UI 2.0 na Androidzie 10 dla smartfonów Samsunga

Samsung pod koniec 2018 roku zaprezentował interfejs One UI, który zastąpił Samsung Experience w jego smartfonach i tabletach. Aktualnie najnowsza wersja nosi oznaczenie 1.5 i obecnie mają ją zainstalowaną tylko Galaxy Note 10 i Galaxy Note 10+. W przygotowaniu jest jednak już druga duża aktualizacja – w sieci pojawił się film, który pokazuje, co nowego przyniesie One UI 2.0.

Google najprawdopodobniej dopiero we wrześniu udostępni Androida 10. Nową wersję systemu w pierwszej kolejności otrzymają smartfony z serii Pixel, a niedługo potem także pierwsze urządzenia z portfolio marki Nokia. Samsung jeszcze nie przedstawił harmonogramu aktualizacji, ale wiemy już, że w przygotowaniu jest kolejna odsłona interfejsu bazująca na najnowszym wydaniu Zielonego Robota.

One UI 2.0

Na kanale Dudu Rocha w serwisie YouTube opublikowano film, który pokazuje wczesną wersję nowego interfejsu Samsunga dla smartfonów i tabletów. Na pierwszy rzut oka nie różni się on za bardzo od One UI 1.x – dopiero po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec kilka różnic.

Po pierwsze, po zsunięciu belki z góry zegar i data są znacznie mniejsze (3:23), co trochę kłóci się z filozofią, jaka przyświeca One UI. Na wspomnianej belce pojawiły się też dwie nowe opcje, które zadebiutowały wraz z One UI 1.5. Mowa tu o systemowej funkcji nagrywania ekranu oraz Link to Windows, czyli „wbudowanej” aplikacji Twój telefon. Przy okazji przypomnę, że ta ostatnia jest już (nieoficjalnie) dostępna na innych smartfonach Samsunga.

Dużą nowością są także nowe gesty służące do nawigacji, które przyniesie ze sobą Android 10 (7:10). Przeciągnięcie palcem od prawej lub lewej krawędzi w stronę środka wyświetlacza działa jak „wstecz”, natomiast przeciągnięcie od dolnej krawędzi w górę przenosi do ekranu głównego. W drugim przypadku, kiedy użytkownik przytrzyma dłużej palec w okolicach środka panelu, otrzyma dostęp do listy ostatnio uruchomionych aplikacji.

Oczywiście nie jest to nowość sama w sobie, gdyż podobny system nawigacji oferują już m.in. smartfony Huawei, ale u Samsunga będzie to coś nowego, gdyż do tej pory w jego urządzeniach wyglądało to nieco inaczej.

Zmianą, jakiej dopatrzył się jeszcze autor filmu, jest zmieniona kolejność poszczególnych sekcji w Ustawieniach (7:45) – zostały one inaczej, bardziej intuicyjnie posegregowane. Co ciekawe, jego zdaniem One UI 2.0 ogólnie działa też zdecydowanie szybciej (szczególnie ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych w ekranie) niż dotychczasowe wydanie One UI, pomimo że jest to nieoficjalny build.

Jak już wspomniałem, wciąż nie znamy harmonogramu aktualizacji do One UI 2.0 dla smartfonów i tabletów Samsunga, ale producent najprawdopodobniej zaprosi właścicieli wybranych modeli do testowania nowego oprogramowania. Na razie jednak jeszcze nie wiadomo, kiedy to nastąpi, ale najwcześniej zapewne dopiero na przełomie 2019 i 2020 roku.

Bardzo możliwe, że Samsung zdradzi więcej informacji na ten temat podczas Samsung Developer Conference 2019, która odbędzie się w dniach 29-30 października 2019 roku.

Źródło: Dudu Rocha przez SamMobile