procesor Samsung Exynos logo processor
Samsung Exynos (źródło: Samsung)

Procesor Samsung Exynos z grafiką AMD RDNA2 może zdemolować wydajnością konkurencję

Samsung od lat tworzy procesory Exynos, które implementowane są w poszczególnych urządzeniach koreańskiego producenta. Według najświeższych informacji, nadchodzący układ Exynos z grafiką od AMD, zaoferuje wyższą wydajność niż wszystkie obecne chipsety dla smartfonów z Androidem.

Samsung Exynos z GPU od AMD to klucz do wydajności?

Nienazwany oficjalnie dotąd procesor Exynos (prawdopodobnie 2200) z grafiką AMD RDNA2 został przetestowany w teście syntetycznym 3DMark, który w głównej mierze skupia się na pomiarze wydajności układu graficznego. Popularny informator branżowy pod pseudonimem Ice Universe, opublikował na swoim Twitterze zrzut ekranu, na którym dokładnie widzimy rezultat testów benchmarku w postaci 8134 punktów.

Jest to wynik wyższy od każdego obecnie sprzedawanego smartfona z systemem Android. Na stronie internetowej benchmarks.ul dotąd królował Huawei Mate 40 Pro+ wykorzystujący autorski SoC Kirin z grafiką Mali-G78, który mógł pochwalić się wynikiem 6036 punktów. Flagowce oparte na Snapdragonie 888 w teście syntetycznym uzyskują średnio 5600 punktów, a Samsung Galaxy S21 Ultra z Exynosem 2100 uzyskuje wynik na poziomie 5221 jednostek.

Porównując bezpośrednio nadchodzącego Exynosa wyposażonego w grafikę AMD RDNA2 z obecnym układem Exynos 2100, zyskujemy aż 55% skok wydajności, co potwierdza wynik 8134 punktów. Ice Universe zaznacza, że testowany SoC wykorzystuje rdzenie wytworzone w starszej mikroarchitekturze ARM Cortex A77, która zadebiutowała dwa lata temu. Procesor graficzny sparowany z najnowszymi rdzeniami opartymi na architekturze ARMv9, w finalnym układzie SoC Samsung Exynos (2200), może cechować się jeszcze wyższą wydajnością.

(źródło: Samsung)

Według aktualnych informacji, układ z grafiką RDNA2 ma duży problem z przegrzewaniem się. Pierwszy test przechodzi bezproblemowo, jednakowo kolejny benchmark powoduje throttling procesora graficznego – obniżenie zegarów układu, spowodowane wysokimi temperaturami. Rezultat drugiego testu jest już mniej zachwycający, bo cechuje się wynikiem o 30 % niższym niż pierwszy.

Miejmy z tyłu głowy, że procesory mobilne z GPU RDNA2 są prawdopodobnie testowane na smartfonach, które nie mają specjalnie zaprojektowanego systemu chłodzenia pod dany układ, wszak mówimy o próbkach inżynieryjnych. Według wcześniejszych plotek Samsung Exynos z grafiką AMD ma mieć swoją premierę już w przyszłym miesiącu. Zobaczymy, czy obecne przecieki się zweryfikują.