arm exynos amd

Wiadomość dla tych, którzy mówią, że smartfony nie są do grania: nadchodzą Exynosy z ray tracingiem

Podczas trwających targów Computex 2021, możemy spodziewać się interesujących zapowiedzi urządzeń oraz technologii. Kilka słów o nowych układach Exynos przekazało szefostwo AMD, a to dlatego, że procesory Samsunga zyskają grafikę od Czerwonych.

Samsung i AMD pichcą grafikę dla nowych Exynosów

Samsung od lat stosuje w swoich mobilnych procesorach Exynos układy graficzne Mali. Co prawda wykazują się one podobną wydajnością do qualcommowych Adreno, ale wystarczy tylko zapytać jakiegokolwiek fana smartfonów z serii Galaxy, czy zamieniłby się na wersję z chipsetem Snapdragon, to zrobiłby to z miejsca.

Jednocześnie, od 2019 roku Samsung współpracuje z AMD, by wprowadzić do Exynosów układy graficzne nowego typu. Dzięki wirtualnej konferencji na targach Computex 2021, dowiadujemy się kilku nowych szczegółów na temat spodziewanych nowości.

Zgodnie z zapowiedzią dyrektorki generalnej AMD, Lisy Su, nowa generacja SoC Exynos, będzie wyposażona w niestandardową architekturę, opartą na istniejących rozwiązaniach AMD RDNA2. Zapewni ona obsługę ray tracingu i dynamicznego cieniowania we flagowych urządzeniach mobilnych.

Tak jest, dobrze przeczytaliście: procesory dla smartfonów otrzymają obsługę ray tracingu, który nie jest dostępny dla wielu aktualnie sprzedawanych, konwencjonalnych kart graficznych. Ależ to będzie zamieszanie!

Kiedy spodziewać się Exynosów z ray tracingiem?

Lisa Su ogłosiła dziś także, że więcej szczegółów na temat nowego chipsetu 5G poznamy „jeszcze w tym roku”. Niekoniecznie musi to od razu oznaczać premierę nowych procesorów. Niektórzy przewidują jednak, że Exynosy z grafiką AMD znajdą się już na pokładzie przyszłorocznych smartfonów Galaxy S22.

procesor Samsung Exynos logo processor
Exynosy czekają wkrótce spore zmiany

Układy graficzne AMD trafią także do procesorów Exynos przeznaczonych dla lekkich notebooków z łącznością 5G. Exynos 2200 może pojawić się w ofercie Samsunga jeszcze przed zakończeniem 2021 roku.

Oczywiście jest jeszcze za wcześnie, by wyrokować, jak dobre/złe/średnie będą nowe Exynosy z chipsetem graficznym od AMD. Jednak nie przestaje prześladować mnie wizja tego, że ray tracing prędzej zobaczę na ekranie smartfona niż monitora mojego komputera ;)