Samsung Exynos 8890 oraz Qualcomm Snapdragon 620 dostrzeżone w benchmarkach. Zapowiadają się świetne SoC w swoich segmentach

Powoli zbliżamy się do czwartego kwartału 2015 roku, który oznacza początek prezentacji przyszłorocznych SoC dla urządzeń mobilnych. Oczywiście swoje propozycje szykują wszyscy najwięksi gracze na rynku, czyli m.in. Samsung czy Qualcomm. Nowe procesory właśnie od tej dwójki zostały zauważone w benchmarkach. O ile będą wydajniejsze względem swoich poprzedników?

Zacznijmy od flagowego procesora, czyli Exynosa 8890, znanego dotychczas pod nazwą kodową M1. W GFXBench został przetestowany model Samsung Lucky-LTE, który został wyposażony własnie w taki układ, 4 GB RAM, a pracą całości zarządzał Android 5.1.1 Lollipop.

Podczas testu nowy Exynos uzyskał 1409 punktów przy badaniu jednego rdzenia i 4882 przy uruchomionych wszystkich. Nie stanowi to wielkiego kroku naprzód względem wyników uzyskiwanych przez 7420 (odpowiednio 1305 i 4382 ), ale należy mieć na uwadze, że mamy do czynienia z prototypowym urządzeniem. Rezultaty finalnej wersji z pewnością pozytywnie zaskoczą. Wszystko wskazuje na to, że 8890 pojawi się już w Galaxy S7, którego premiera zapewne odbędzie się w pierwszym kwartale 2016 roku.

Testowany SoC był wyposażony w osiem rdzeni (prawdopodobnie już autorskie, bazujące na ARM Cortex A72 i A53) o maksymalnej częstotliwości taktowania na poziomie 1,38GHz. Odnośnie układu graficznego wiemy jedynie, że będzie pochodził od ARM. Osobiście obstawiam zastosowanie nowych grafik Mali T880, które znajdziemy chociażby w Helio X20.

samsung-exynos-8890-m1

Druga nowość, o której się dowiedzieliśmy całkiem sporo, to Snapdragon 620, czyli nowy procesor przeznaczony dla urządzeń ze średniej półki. Będzie to 64-bitowy układ z ośmioma rdzeniami. Dotychczasowe wieści wskazywały na zastosowanie dwóch kwartetów rdzeni ARM Cortex A53 i A72, więc zapowiada się bardzo wydajne CPU. Prototypowe urządzenie miało również 13,7-calowy ekran Full HD, 2 GB pamięci operacyjnej oraz aparat główny 12 Mpix z możliwością nagrywania filmów w 4K.

Snapdragon-620-GFXbench

Sporą zmianą na plus w porównaniu do poprzedniej generacji będzie nowy układ graficzny. W teście „T-Rex” Adreno 510 wyświetlało 31,2 klatek na sekundę, a Adreno 405 ze Snapdragona 615 utrzymywało poziom zaledwie 14,6 kl./s. Różnice w praktyce będą jeszcze bardziej odczuwalne. Niestety lub stety do poziomu flagowego Adreno 430 jeszcze brakuje.

Prezentacja zarówno Exynosa jak i nowych Snapdragonów odbędzie się pod koniec roku. Wtedy też Qualcomm udostępni deweloperom referencyjne modele, a Samsung zajmie się optymalizacją swojego układu pod kątem przyszłych smartfonów czy tabletów serii Galaxy. Jestem ciekaw, jak w ich przypadku będzie wyglądało zarządzanie energią i czy będą się bardzo grzały przy większym obciążeniu.

źródło: Geekbench przez Gforgames, SlashGear; Geekbench przez Tech Grapple, Gizmochina