Ważne

Samsung Exynos dalej będzie korzystał z ARM Mali

Linia procesorów Exynos ma swoje korzenie w SoC z 2007 roku, ale oficjalnie powstała w 2010 roku. Od tamtego czasu na rynku pojawiło się kilkanaście różnych procesorów z GPU autorstwa PowerVR lub ARM. Wiemy już, że Samsung będzie licencjonował układy graficzne od drugiej firmy przez najbliższe pięć lat.

W kuluarach sporo mówiło się o tym, że Samsung wreszcie stworzy autorskie GPU. Ostatecznie nic tych pogłosek nie wyszło. Koreańczycy podpisali już umowę z ARM o licencjonowaniu nowych Mali serii T800, które będą oferować znacznie lepszą wydajność niż aktualnie układy.

Nie można dziwić się decyzji Samsunga, zważywszy na to, że stworzenie własnego wydajnego GPU to zadanie bardzo trudne. W dodatku PowerVR i Adreno nadal są udoskonalane i trudno byłoby ich pokonać przez niedoświadczonego na tym polu producenta z Azji. Chociaż podobno Koreańczycy pracują nad własnym GPU już od 2011 roku, ale efektów ich pracy nigdzie nie widać.

Co ciekawsze, trwają zaawansowane rozmowy z Nvidią, która szuka wytwórcy dla swoich procesorów w 14 nm procesie technologicznym.

Zobaczymy, jak w kwestii wydajności i energooszczędności będą wypadać mobilne układy graficzne przyszłej generacji. Który z nich okaże się najlepszy? Jaką ścieżkę obierze Mediatek czy Huawei z Kirinem?

źródło: Business Korea przez Sammobile

Komentarze

 • Sylwia

  Co za lamerstwo, ARM nie produkuje chipów graficznych ! Marsz do nauki niedouku. Poza tym już są określone specyfikacje T860 i T880.

  • marser

   To może ja wyprowadzę z błędu :). ARM Holdings i owszem produkuje GPU Mali, nie wiem skąd pomysł, że nie. Natomiast nie produkują procesorów tylko licencjonują je każdemu kto jest zainteresowany (i może dlatego wniosek, że układ graficzny Mali nie jest produktem ARM).

   Może jeszcze mała dygresja – stan wiedzy z określonej, bardzo wąskiej dziedziny nie dyskredytuje osoby, natomiast sposób wypowiedzi już jak najbardziej.

   Panie redaktorze małe pytanko, podpisali umowę na licencjonowanie, czy na gotowy produkt ?!? Czy Samsung będzie sam produkował GPU na licencji ARM czy będzie on produkowany pod okiem ARM Holdings ?!?

   • Sylwia

    Stan wiedzy dyskredytuje o ile ktoś się w tej sprawie wypowiada jako ekspert, np. redaktor prawie popularnego portalu. A co do pytania: Samsung (jak robi to od lat) produkuje GPU na licencji ARM. I implementacje Samsunga są zwykle dużo silniejsze niż u konkurencji – np. Mediateka – np. MP628 z ostatnich Exynosów jest szybsze MP760/Mediatek. Więc o ile to ma być portal fachowy to warto poświęcić trochę czasu na podszkolenie się w elementarnych kwestiach, albo uczciwie powiedzieć: jesteśmy leszczami którzy trzepią kasiorę na przepisywaniu ‘newsów’ z innych stron bez weryfikacji ani wnikania w ich istotę.

    • Albert

     Różnice wydajności wynikają z zastosowania różnych wersji – u Samsunga ARM Mali T628 występuje w wersji sześciordzeniowej (słabszy wariant osiąga 104 GFLOPS, a mocniejszy 115 GFLOPS), a Mediatek korzysta z dwurdzeniowego Mali T760 (zależnie od częstotliwości taktowania ich wydajność wynosi wynosi 34 lub 48 GFLOPS).Dla porównania Mali T760 z Galaxy S6 posiada osiem rdzeni (190 GFLOPS).

     • Sylwia

      Czyli powtórzenie tego co wyżej napisałam + parę detali.
      Słabiutko.

     • Edek z krainy kredek, daj sobie na wstrzymanie, bo robisz się strasznie upierdliwy. I obrażasz.

     • Sylwia

      No tak blisko chyba jeszcze nie jesteśmy Pani Kasiu.
      Poza tym – pokażcie klasę w tym co robicie. Czekam ja i rzesza czytelników.

     • Sylwia

      I nie każdy z nowych Mediateków ma MALI T760 MP2, np. MT6753 ma MP3.

     • Albert

      MT6753 posiada ARM Mali T720, sprawdź na stronie producenta: http://www.mediatek.com/en/products/mobile-communications/smartphone1/mt6753/.

     • Sylwia

      Moja pomyłka :(

   • Sylwia

    A znaleźć nie jest trudno:

    “Samsung has long been using ARM’s GPU technology alongside its licensed CPU designs to help build its own range of mobile SoCs. The company’s latest Exynos 7420 chip makes use of a high-end ARM Mali-T760 MP8 GPU design and this latest licensing deal means that future Samsung SoCs will continue to make use of ARM graphics parts.”

    http://www.androidauthority.com/arm-samsung-long-term-mali-gpu-deal-613951/

    Tylko trzeba chcieć.

    Więc jak ? Kitujemy że się znamy ?

  • Albert

   Masz cytat: “Koreańczycy podpisali już umowę z ARM o licencjonowaniu nowych Mali serii T800”. Zresztą są jeszcze jeszcze inne Mali serii T800, czyli modele 820 oraz 830.

   • Sylwia

    Są dostępne specyfikacje T860 i T880, a T820 i T830 nie są jeszcze dostępne.

 • marser

  A gdzie jest napisane że będzie produkował GPU ?!?

  • Sylwia

   Mhm widzę, że mamy fachowca na pokładzie.
   Zagadka: co to jest SoC ?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona