Robot Boston Dynamics nie boi się pracy w magazynie. Układa na paletach 15-kilogramowe pudła

Osobiście lubię oglądać dokonania Boston Dynamics w dziedzinie robotyki. Prototypy ich maszyn potrafią biegać, robić salta w tył, tańczyć do przebojów Bruno Marsa i są zdolne zasiewać nutę niepewności dotyczącą przyszłości rodu ludzkiego w sercach osób, które naoglądały się za dużo filmów science-fiction. Nowy robot tej firmy potrafi świetnie sobie radzić sobie w przestrzeni magazynowej. Bez pudła. I z pudłami również.

Boston Dynamics dotąd preferował korzystać z dobrodziejstw biomimetyki, naśladując konstrukcją robotów żywe organizmy oraz imitować ich sposób poruszania się. Tym razem mamy do czynienia z maszyną poruszającą się na kołach. I wygląda ona na znacznie bardziej użyteczną niż dotychczasowe pomysły firmy.

Reklama

Handle, bo tak nazywa się nowy robot, potrafi automatycznie układać stosy z pudeł na paletach lub je rozładowywać i umieszczać ładunek w odpowiednich miejscach w magazynie. Łatwo sobie wyobrazić, że mógłby z niego zrobić użytek Amazon lub inny gigant sprzedażowy, mający na świecie setki centrów realizacji zamówień.

Boston Dynamics twierdzi, że Handle może przenieść pudło z zawartością o wadze blisko 15 kilogramów, choć na wideo widzimy, jak robot radzi sobie ze znacznie lżejszymi, niespełna 6-kilogramowymi pakunkami. Pudła mogą być układane w stosy o maksymalnej wysokości 1,7 m. Wbudowane w ramię systemy wizyjne pomagają w namierzaniu paczek, odpowiednim chwytaniu ich oraz przenoszeniu w wyznaczone miejsce. Wszystko to brzmi jakby Handle był wprost stworzony do zabawy dużymi klockami.

Podobnie jak wiele innych projektów Boston Dynamics, Handle jest tylko prototypem – firma nie ogłosiła żadnych planów dotyczących komercyjnego wykorzystania robota. Być może uczyni to, jeśli zyska on wystarczające zainteresowanie ze strony firm, które mogłyby wykorzystać jego potencjał.

źródło: Boston Dynamics przez The Verge