smartfon Redmi Note 8
Tak może wyglądać Redmi Note 8

To już pewne: Redmi Note 8 i Note 8 Pro z procesorem MediaTeka

Procesory MediaTeka nie cieszą się najlepszą opinią wśród bardziej zaawansowanych użytkowników, głównie dlatego, że wsparcie dla nich jest słabsze niż to dla układów Qualcomma. Wiele osób niewątpliwie zmartwi więc fakt, że Redmi Note 8 i Note 8 Pro zostaną wyposażone w (jeden z najnowszych) SoC firmy z Tajwanu.

Xiaomi nie stroni od procesorów MediaTeka, ale Redmi (odkąd stało się bardziej samodzielną marką) do tej pory wykorzystywało wyłącznie układy Qualcomma. Wkrótce się to jednak zmieni, bowiem już w przyszły czwartek, 29 sierpnia 2019 roku, oficjalnie zadebiutują Redmi Note 8 i Note 8 Pro z SoC od tajwańskiego przedsiębiorstwa.

Reklama

Co prawda już jakiś czas temu Xiaomi zapowiedziało, że wypuści na rynek smartfon z nowym procesorem MediaTeka, lecz dopiero teraz Tajwańczycy oficjalnie poinformowali, iż Redmi Note 8 i Note 8 Pro zostaną wyposażone w układ Helio G90T.

Redmi Note 8 i Redmi Note 8 Pro z procesorem MediaTek Helio G90T (fot. MediaTek Weibo)

Helio G90T promowany jest przede wszystkim jako platforma umożliwiająca granie na smartfonie nawet w bardziej wymagające tytuły, ale wygląda na to, że nie będzie zarezerwowana wyłącznie dla stricte gamingowych urządzeń. Pod względem wydajności procesor ten plasuje się przed Snapdragonem 730, ale też za Kirinem 810 od HiSilicon – w AnTuTu „wykręca” nieco ponad 220 tysięcy punktów. Dla porównania, SoC od Qualcomma osiąga w tym benchmarku ~210 tysięcy, a układ od Huawei ~240 tysięcy.

Przy okazji warto przypomnieć, że Helio G90T składa się z dwóch rdzeni ARM Cortex-A76 2,05 GHz i sześciu ARM Cortex-A55 2,0 GHz oraz układu graficznego ARM Mali-G76 (do 800 MHz). SoC ten obsłuży m.in. aparaty o rozdzielczości do 64 Mpix (Helio G90 „tylko” do 48 Mpix), do 10 GB LPDDR4x RAM 2133 MHz, pamięć flash typu eMMC 5.1 i UFS 2.1 oraz odświeżanie ekranu 90 Hz.

Chociaż zastosowany procesor niewątpliwie zniechęci niejedną osobę do zakupu Redmi Note 8 i Note 8 Pro, to inne może skusić moduł NFC, który znajdzie się przynajmniej na pokładzie modelu z dopiskiem „Pro”. Do tej pory średniopółkowej smartfony Redmi nie oferowały tego elementu, więc będzie to spora nowość w ich przypadku.

Źródło: MediaTek Weibo