Redmi Note 7 czy Meizu Note 9? Porównanie ciekawych smartfonów do 1000 złotych

Meizu Note 9 i Redmi Note 7 to bardzo zbliżone do siebie urządzenia. Wyglądają podobnie, mają bliźniaczą specyfikację, nawet nazwa brzmi podobnie! Postanowiłem więc sprawdzić co dokładnie je różni. Który z nich okaże się lepszy i będzie ciekawszym wyborem? O wszystkim przeczytacie w tym porównaniu.

WIDEOPORÓWNANIE

OBUDOWA

Na pierwszy rzut oka wygląd obu smartfonów jest niemal identyczny. Wystarczy jednak się nieco przyjrzeć, a można dostrzec kilka różnic. Przede wszystkim Meizu Note 9 jest stanowczo gorzej wykonany. Obudowa jest bowiem w większości z tworzywa sztucznego podatnego na zarysowania i przetarcia. W Redmi Note 7 jest z kolei szkło, które pod tym względem wypada znacząco lepiej.

Meizu Note 9 vs Redmi Note 7
Meizu Note 9 vs Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski

W Redmi mamy za to zdecydowanie bardziej odstający aparat główny, który będzie mocniej podatny na uszkodzenia. Są też minimalnie szersze ramki wokół wyświetlacza, przez co od przodu Meizu będzie prezentował się lepiej. Lepsza w Meizu jest też dioda powiadomień, która jest kolorowa i została umieszczona od góry. W Redmi przeniesiono ją na dół i jest tylko koloru białego.

Wyświetlacze w obu smartfonach charakteryzują się niezłym odwzorowaniem kolorów i dobrymi zakresami poziomów jasności. Kąty widzenia również są w porządku, trudno więc jednoznacznie stwierdzić, który ekran jest lepszy. Jeśli z kolei chodzi o ich rozmiary to w Redmi mamy 6,3 cala, podczas gdy w Meizu zamontowano wyświetlacz z przekątną mniejszą o 0,1 cala.

Meizu Note 9 vs Redmi Note 7
Meizu Note 9 vs Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski

Patrząc już na krawędzie, są tu widoczne dwie główne różnice. Przede wszystkim złącze słuchawkowe w Redmi jest u góry, a w Meizu na dole. Poza tym Redmi Note 7 został wyposażony w port podczerwieni, którego na próżno szukać w drugim urządzeniu.

Reszta elementów, czyli złącze USB typu C, głośnik, mikrofon, klawisze i tacka są mniej więcej w tych samych miejscach. Warto jednak zauważyć, że w przypadku Meizu tacka nie obsługuje kart microSD, przez co nie rozszerzymy w nim pamięci wbudowanej. W Redmi jest już taka możliwość.

 

Model Meizu Note 9 Redmi Note 7
ekran 6,2-calowy IPS TFT 1080×2244 pikseli 6,3-calowy IPS TFT 1080×2340 pikseli
procesor Qualcomm Snapdragon 675 Qualcomm Snapdragon 660
GPU Adreno 612 Adreno 512
RAM 4 GB 4 GB
pamięć wewnętrzna 64 GB 64 GB
system Android 9 Pie Android  9 Pie
aparat główny 48(f/1.7) + 5 Mpix 48 (f/1.8) + 5 Mpix
kamerka na przodzie 20 Mpix 13 Mpix
akumulator 4000 mAh 4000 mAh
NFC nie nie
złącze słuchawkowe tak tak
USB USB Typu C USB Typu C
SD nie tak
wymiary 153,1 x 74,4 x 8,65 mm 159,21 x 75,21 x 8,1 mm
waga 169,7 gramów 186 gramów
cena około 949 złotych około 899 złotych

SYSTEM

Oba smartfony działają pod kontrolą Androida w wersji 9 Pie z nakładkami producentów. Ich funkcjonalność jest bardzo zbliżona i obejmuje takie funkcje, jak gesty pełnoekranowe, filtr światła niebieskiego czy motywy. Dokładniej poszczególne nakładki opisane są w recenzjach (linki: Redmi Note 7 i Meizu Note 9).

Meizu Note 9 vs Redmi Note 7
Meizu Note 9 vs Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski

Płynność działania obu urządzeń jest zbliżona, oba sprawdzają się nieźle w codziennym użytkowaniu. Zestawiając jednak je obok siebie można zauważyć, że Meizu Note 9 jest minimalnie szybciej działającym urządzeniem, animacje są płynniejsze, a aplikacje uruchamiają się po krótszym czasie oczekiwania. Mam jednak wrażenie, że Redmi Note 7 nieco dłużej utrzymuje aplikacje w pamięci RAM.

Moduły łączności działają tak samo dobrze, nie ma problemów z łączeniem z internetem ani po WiFi, ani po transmisji danych, czy innymi urządzeniami przez Bluetooth. Oba modele nieźle określają naszą lokalizację, żaden z nich jednak nie ma NFC, uniemożliwiając tym samym płatności zbliżeniowe.

Meizu Note 9 vs Redmi Note 7
Meizu Note 9 vs Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski

Co jest podobne?

 • USB typu C,
 • bardzo dobre czytniki linii papilarnych z tyłu,
 • obecność złączy słuchawkowych,
 • brak NFC,
 • jakość wyświetlacza,
 • wygląd obudowy.

APARATY

W obu smartfonach aparaty główne mają po 48 i 5 Mpix. Różnica jest jednak w przysłonach, ponieważ w Meizu ma ona wartość f/1.7, a w Redmi – f/1.8. Inne już są za to kamerki frontowe, gdzie Meizu został wyposażony w 20 Mpix, drugi smartfon ma już tylko 13 Mpix.

Meizu Note 9 vs Redmi Note 7
Meizu Note 9 vs Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski

Teoria teorią, a jak to wygląda w praktyce? Według mnie zdjęcia są bardziej szczegółowe w przypadku Redmi Note 7. Mają więcej widocznych elementów i mniej poszarpanych krawędzi. Czasami w Redmi są też lepsze kolory, ale pod tym względem bywa różnie. Pojawiają się za to większe problemy z prześwietlaniem fotografii podczas fotografowania nieba, gdzie bywa ono z lekka przepalone.

W przypadku kamerki frontowej jest już całkowicie inaczej. To Meizu wykonuje ładniejsze selfiaki, z większą szczegółowością, lepiej nasyconymi kolorami i lepszą ostrością. Tak więc na ogół Redmi będzie lepszym wyborem do zwykłych zdjęć, a Meizu do „samopstryków”.

AKUMULATOR

W obu smartfonach mamy po 4000 mAh. Biorąc do tego podobne podzespoły wydawałoby się więc, że różnice pomiędzy tymi urządzeniami w czasach pracy na jednym ładowaniu nie będą byt duże. A jak jest w rzeczywistości?

Meizu Note 9 vs Redmi Note 7
Meizu Note 9 vs Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski

Okazuje się, że Redmi Note 7 znacząco lepiej radzi sobie z zarządzaniem energią. W tym sprzęcie po jednym ładowaniu uzyskamy bowiem od 5 godzin na ekranie korzystając z samej transmisji danych przy wyższej jasności ekranu, przez 7 godzin w trybie mieszanym, aż do 9 godzin przy niższej jasności i przy wykorzystywaniu do łączności z internetem tylko modułu WiFi.

W Meizu Note 9 te czasy kształtują się w podobnych trybach w okolicach 2, przez 4,5 do maksymalnie 7,5 godziny na wyświetlaczu. Są to więc dosyć spore różnice, które jednak wpływają na komfort pracy z tych urządzeń na co dzień.

CO PRZEMAWIA ZA REDMI NOTE 7?

 • lepsze wykonanie obudowy,
 • slot na karty microSD,
 • port podczerwieni,
 • lepsze zarządzanie pamięcią RAM,
 • dłuższa praco na jednym ładowaniu,
 • bardziej szczegółowe zdjęcia.

CO PRZEMAWIA ZA MEIZU NOTE 9?

 • minimalnie szybsze działanie,
 • mniej odstający moduł aparatu,
 • lepsza kamerka frontowa.

PODSUMOWANIE

Mimo pozornego podobieństwa, miedzy tymi urządzeniami można znaleźć kilka istotnych różnic. Po porównaniu ich ze sobą uważam, że Redmi Note 7 ma więcej zalet i jest propozycją znacznie ciekawszą.

Meizu Note 9 vs Redmi Note 7
Meizu Note 9 vs Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski

Jest tak dlatego, że mamy do dyspozycji lepszy aparat główny, stanowczo bardziej wydajny akumulator oraz sprawniejsze zarządzanie pamięcią RAM. Jest też slot na karty microSD, niektórzy docenią port podczerwieni. Całość jest też zapakowana w zdecydowanie lepiej wykonaną obudowę, która dłużej będzie prezentowała się dobrze. No i do tego Redmi Note 7 jest minimalnie tańszy.

W Meizu Note 9 można pochwalić na pewno mniej wystający aparat, minimalnie szybsze działanie oraz lepszą kamerkę frontową. Jednak w porównaniu do Redmi Note 7, według mnie, nie wystarcza to do wygranej.

Dajcie znać co Wy myślicie o tych smartfonach oraz który z nich Wy prawdopodobnie byście wybrali. Jestem ciekaw Waszych opinii!

Meizu Note 9 czy Redmi Note 7?