Recenzja taniego smartwatcha Kruger&Matz Style

Całkiem funkcjonalny i stylowy inteligentny zegarek za mniej niż 300 złotych

APLIKACJA FUNDO WEAR

Do synchronizacji zegarka ze smartfonem możemy użyć Mediatek SmartDevice lub znacznie bardziej wszechstronnego Fundo Wear, które zostało stworzone również pod kątem Kurger&Matz Style. Aplikację znajdziemy zarówno w Sklepie Play (co najmniej Android 4.0), jak i App Store (wymagany iOS 8.0 i nowsze) – w przypadku urządzeń z systemem od Google często pojawia się błąd 505 w trakcie pobierania. W dodatku program nie jest kompatybilny z procesorami w architekturze x86. W tym aspekcie jest rzeczywiście trochę do poprawy, ale Chińczycy powinni się z tym całkiem szybko uporać.

Jeżeli już przejdziemy proces instalacji, czeka nas założenie konta. Czynność bardzo prosta, ale mail, potwierdzający założenie konta, przychodzi w języku… chińskim – na szczęście można łatwo wywnioskować, co musimy zrobić. Pierwsza widoczna rzecz to interfejs w języku angielskim, co nie wszystkim przypadnie do gustu. Tutaj ustalamy swój wzrost, wagę oraz płeć, a także cel treningowy. Pod tym pojęciem kryje się liczba kroków, jaką mamy zamiar dziennie pokonywać – bazowo ustalona jest na 10000. Na ekranie domowym możemy zobaczyć nasze statystyki aktywność oraz snu. Nie można jednak ukryć, że są one stosunkowo skromne. W tym miejscu widać, że Style to budżetowy produkt.

Nie zabrakło także możliwość analizy naszego pulsu, a co ciekawsze istnieje możliwość rywalizacji pod względem naszej aktywności z naszymi znajomymi. Tutaj to całkowicie zbędna opcja. Synchronizacja danych jest przeprowadzana automatycznie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją przeprowadzić manualnie. Sam proces trwa przeciętnie dwie sekundy. Z poziomu aplikacji zarządzamy, na jakie numery zadzwonimy w sytuacji kryzysowej, z których aplikacji mogą być wyświetlane powiadomienia, a także włączamy alert o zbytnim oddaleniu się od naszego smartwatcha. Ważną opcją jest również instalator pięciu dodatkowych tarcz zegarka, aplikacji Yahoo Weather i… to by było na tyle z rzeczy do zainstalowania na zegarku. Wielka szkoda, że na chwilę obecną na LinkIt nie jest dostępnych więcej programów, a producentom na tym szczególnie nie zależy.

Fundo Wear to dosyć prosty w obsłudze program, oferujący podstawowe funkcje, które przydają się przy połączeniu smartwatcha z naszym urządzeniem mobilnym. W dodatku aplikacja działa płynnie. Przez prawie cały okres testów była uruchomiona na LG G4 Stylus, który nie należy do najwydajniejszych smartfonów, a i tak nie pojawiły się problemy z szybkością czy też stabilnością pracy. Niewątpliwie jednak wymaga jeszcze trochę dopracowania. Nie obraziłbym się także, gdyby deweloperzy przygotowali bardziej szczegółowe statystyki naszej aktywności fizycznej oraz dodali kolejne wersje językowe.

POMIAR KROKÓW, PULSOMIERZ I ANALIZA SNU

Krokomierz to jeden z tych elementów, który znajdziemy już absolutnie we wszystkich wearables, niezależnie od kwoty, jaką na nie zechcemy wydać. Tutaj sami wybieramy, kiedy chcemy rozpocząć oraz zakończyć liczenie – automatycznie kończy się ono wraz z końcem dnia.

Krokomierz działa przyzwoicie. Przebyty dystans jest średnio zawyżany o ok. 5%, liczba spalonych kalorii natomiast o ok. 10%, więc jak na zegarek z niższej półki jest naprawdę dobrze. Z kolei sama liczba kroków wypada podobnie do wskazań z innych urządzeń. Pod tym względem Style radzi sobie bardzo dobrze i trudno mu co poważniejszego zarzucić.

kruger-matz-style-recenzja (11)

W materiałach promocyjnych producent pochwalił się zastosowaniem pulsometru, który jest już standardem w wearables z wyższej półki, a teraz trafia również do tych tańszych propozycji. Na uwagę zasługuje opcja pomiaru jednorazowego lub wielokrotnego, trwającego do chwili, gdy sami zdecydujemy się go skończyć.

Szczególnie ta ostatnia opcja daje sporo możliwości. Sam pomiar różni się dokładnością zależnie od tego, jak mamy założony smartwatch. Jeżeli odpowiednio przylega do ręki, wyniki są przybliżone do sytuacji rzeczywistej. Zazwyczaj rezultaty były zaniżane o 5-10%, ale zdarzyło się także, że Style zmniejszył pomiar o ok. 20% względem faktycznego pulsu. To producent mógł jednak bardziej dopracować. Mimo wszystko do okazjonalnego sprawdzenia nada się znakomicie – rywale w tej półce cenowej nawet nie mają pulsometru.

Analiza snu oferuje statystyki bardzo ubogie w dane. Funkcja ta działa w prosty sposób – włączamy ją, kiedy kładziemy się spać, a wyłączamy w chwili pobudki – wówczas zobaczymy czas naszego snu. Co jeszcze? Mamy jedynie napis, czy dana długość odpoczynku była wystarczająca i tyle, więc do tego zadania zdecydowanie lepiej sprawdzi się pierwszy Xiaomi MiBand albo MiBand Pulse/1S. Gdyby tego było, dane nie chciały zsynchronizować się ze smartfonem.

CZAS PRACY

kruger-matz-style-recenzja (5)

Kruger&Matz Style ma wbudowany akumulator o pojemności 320 mAh. Mamy tu stosunkowo niewielki wyświetlacz, energooszczędny układ Mediateka, a całością zarządza LinkIt. O ile korzystamy z zegarka mało intensywnie, tj. mamy wyłączoną synchronizację danych, a urządzenie liczy jedynie kroki, podświetla ekran po ruchu nadgarstkiem oraz robi to ,co każdy czasomierz, czyli pokazuje godzinę, wówczas możemy liczyć na dwa i pół, trzy dni pracy na jednym ładowaniu.

kruger-matz-style-recenzja (4)

Z kolei przy pełnej synchronizacji, korzystaniu z pełni możliwości czas pracy wygląda znacznie gorzej. Bez problemu możemy rozładować Style w kilka godzin, szczególnie przy korzystaniu z jego głośnika. Na szczęście czas ładowania jest krótki i wynosi ok. 50-60 minut. Niestety, dochodzi tutaj jeden, bardzo niedopracowany element całości. Chodzi mi o wskaźnik poziomu naładowania zegarka. Otóż ten smartwatch może wskazywać jedynie następujący poziom naładowania baterii: 100, 70 oraz 30%. To jest jakiś kiepski żart, który trudno w jakikolwiek sposób usprawiedliwić.

PODSUMOWANIE

Kruger&Matz Style to bezapelacyjnie jeden z najciekawszych smartwatchy, jakie aktualnie znajdziemy na rynku. Wyróżnia się na tle innych propozycji zwłaszcza, jeżeli spojrzymy na stosunek ceny do oferowanych możliwości. Mimo niskiej ceny otrzymujemy stylowy zegarek z okrągłą i w dodatku metalową kopertą, czytelnym w każdym warunkach wyświetlaczem, a także płynnie działający i kompatybilny z urządzeniami zarówno z Androidem, jak i iOS. Na pochwałę zasługuje także obecność pulsometru oraz licznych gestów. Nie bez znaczenia pozostaje wysoka jakość spasowania poszczególnych elementów – całokształt psuje zbyt sztywny pasek, który można na szczęście wymienić. Powody do narzekań daje również krótki czas pracy, wahający się od kilku godzin przy intensywnym użytkowaniu do maksymalnie trzech dni i mikrofon, który nie pozwala na komfortowe rozmawianie.

Zegarek polskiego producenta ma wielu rywali, ale są drożsi lub też mają kwadratową kopertę. Jedynym konkurentem pozostaje nieco droższy LG G Watch z Android Wear, aczkolwiek trudno już znaleźć nowy egzemplarz. Cóż, Kruger&Matz ustawił naprawdę wysoko poprzeczkę w kategorii atrakcyjnych cenowo wearables.

[wpsm_column size=”one-half”][wpsm_pros title=”Plusy:”]

 • ekran
 • działanie
 • pulsometr
 • gesty
 • okrągła, metalowa koperta
 • jakość wykonania
 • głośnik
 • krótki czas ładowania
 • kompatybilność z Androidem i iOS
 • płynnie działająca aplikacja

[/wpsm_pros][/wpsm_column][wpsm_column size=”one-half” position=”last”][wpsm_cons title=”Minusy:”]

 • czas pracy
 • prawie brak dodatkowych aplikacji
 • mało tarcz do wyboru
 • pasek
 • ubogie statystyki snu
 • słaba jakość rozmów
 • aplikacja tylko w języku angielskim
 • nie w pełni przetłumaczony interfejs
 • brak wodoodporności

[/wpsm_cons][/wpsm_column]

Spis treści:

 1. Wideorecenzja. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz, powiadomienia, system
 2. Aplikacja FunDo Wear. Pomiar kroków, pulsomierz i analiza snu. Czas pracy. Podsumowanie
Recenzja taniego smartwatcha Kruger&Matz Style
WYŚWIETLACZ
8.5
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, FUNKCJE, GESTY
9
APLIKACJA NA SMARTFON
7.5
CZAS PRACY
6.5
POWIADOMIENIA
7
WZORNICTWO
9
JAKOŚĆ WYKONANIA
8
Ocena użytkownika0 głosów
0
7.9
OCENA