Recenzja Sony Xperia Z5 | Strona 3 | Tabletowo.pl

Recenzja Sony Xperia Z5

Dołącz do dyskusji 0

Czytnik linii papilarnych

Na początku ze skanerem linii papilarnych w Sony Xperia Z5 bardzo się nie polubiłam. Na szczęście sytuacja uległa zmianie z chwilą, gdy zarejestrowałam odcisk tego samego palca drugi, dodatkowy raz, żeby czytnik miał szansę zadziałać bardziej precyzyjnie. I okazało się to kluczem do sukcesu – od tej pory bardzo rzadko spotykałam się z sytuacją, w której telefon nie chciał zostać odblokowany za pomocą odcisku palca, a tym samym sporadycznie witał mnie komunikat o konieczności wpisania kodu PIN, który jest alternatywą dla skanera, gdy ten nie jest w stanie prawidłowo zadziałać.

Zaplecze komunikacyjne:

  • LTE: transmisja danych działa bez zastrzeżeń, jakość głośnika do rozmów oraz mikrofonu bardzo dobra,
  • WiFi: brak problemów, siła sygnału metr od routera: -29 dB, dziewięć metrów dalej: -58 dB,
  • GPS: ktoś pytał o to, jak zachowuje się w pomieszczeniach – siedząc z dala od okna, z wyłączonym WiFi i transmisją danych, nie jest w stanie ustalić lokalizacji w ciągu 5 minut, po włączeniu transmisji danych złapanie pierwszego fixa trwa prawie minutę; na zewnątrz na szczęście jest sporo lepiej i nie spotkałam się z żadnymi problemami w działaniu GPS-u, a samo pierwsze odnajdywanie lokalizacji trwało za każdym razem dosłownie chwilę,
  • Bluetooth: pozwolił na sparowanie telefonu z bezprzewodowymi słuchawkami Plantronics Backbeat Fit, opaską Xiaomi Mi Band i zegarkiem Samsung Gear S2,
  • NFC: moduł obecny na pokładzie.

Aparat

Sony Xperia Z5 w rankingu DxOMark wyprzedza o punkt Samsunga Galaxy S6 Edge, o trzy – Nexusa 6P i Motorolę Moto Droid Turbo 2 (w Europie znaną jako Moto X Force) oraz o cztery – LG G4. Trudno zatem już z góry nie założyć, że aparat będzie mocną stroną testowanego urządzenia. A czy tak faktycznie jest w rzeczywistości? Jakość zdjęć oceńcie sami.

Tylny aparat ma 23 Mpix (5520×4140 pikseli) z nagrywaniem wideo w 4K (do czego służy specjalny tryb), natomiast frontowy – 5 Mpix (2592×1944 piksele) z nagrywaniem w Full HD.

recenzja-sony-xperia-z5-tabletowo-09

W aparacie, względem poprzednich generacji, zaszła bardzo istotna zmiana – wreszcie umożliwia ręczne ustawienie rozdzielczości zdjęcia w trybie auto na maksymalną (w tym przypadku 23 Mpix), co nie było wcześniej możliwe – jedynie w trybie manualnym. Osobiście bardzo cieszy mnie też obecność fizycznego spustu migawki, dzięki któremu można szybko, nawet gdy ekran jest zablokowany, przejść do aplikacji aparatu i zrobić zdjęcie.

recenzja-sony-xperia-z5-tabletowo-15

Do naszej dyspozycji zostało oddanych wiele trybów, z czego najciekawiej, według mnie, prezentuje się tylko kilka: tryb manualny, nagrywanie wideo w 4K, rozległa panorama, „twarz na zdjęciu” (fotografia robiona jednocześnie aparatem głównym i frontowym – tzn. zdjęcie w zdjęciu), timelapse,  slow motion oraz Live on YouTube.

Same zdjęcia natomiast są dobrej jakości, ale ich jakość możecie ocenić sami na poniższych przykładach (wszystkie zamieszczone są w oryginalnej rozdzielczości – wystarczy otworzyć w nowym oknie). Odniosłam wrażenie, że czasem telefon ma problem ze zdjęciami, na którym jest dużo nieba, co zresztą potwierdza opinię wspomnianego wcześniej portalu DxOMark.

Na koniec istotna uwaga: często podczas włączania aparatu pojawia się komunikat informujący o tym, że jeśli telefon osiągnie zbyt wysoką temperaturę, to aplikacja zostanie zamknięta.

Przykładowe nagranie w 4K:

Spis treści:
1. Jakość wykonania, wzornictwo. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie
3. Czytnik linii papilarnych. Aparat
4. Akumulator. Podsumowanie. Plusy i minusy

8.8 Ocena (1-10)

Po spędzeniu intensywnych dwóch tygodni z Sony Xperia Z5 mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony korzystało mi się z tego telefonu bardzo przyjemnie, nigdy mnie nie zawiódł, oferował dobry czas pracy, a zdjęcia w większości przypadków mnie zadowalały. Ale z drugiej strony – mając na uwadze to, że jego cena wynosi prawie trzy tysiące złotych, na tle konkurencji kiepsko prezentuje się rozdzielczość Full HD (patrząc przez pryzmat ekranu, telefon powinien być tańszy), widoczna siatka digitizera (w tej cenie?!) i grzanie się obudowy – nawet podczas niewymagającego użytkowania.

WYŚWIETLACZ
8
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
9.5
AKUMULATOR
9
MULTIMEDIA
9.5
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9
JAKOŚĆ WYKONANIA
8
WZORNICTWO
8.5
Dodaj swoją recenzję  |  Read reviews and comments
Następna strona

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona