Sony Xperia 10 / fot Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Jak sprawdza się ekran 21:9 w smartfonie? Recenzja Sony Xperia 10

SKANER LINII PAPILARNYCH

Umieszczony od boku skaner linii papilarnych działa szybko i precyzyjnie. Wystarczy delikatnie dotknąć go palcem, a odcisk zostaje rozpoznany. Czasami nawet zdarzały mi się sytuacje, że przesuwając po palcu, na przykład chowając smartfona do kieszeni, skaner błyskawicznie reagował rejestrując nawet niewielki kawałek opuszka.

Mimo tego, że skaner błyskawicznie rozpoznaje odcisk, to czas od przyłożenia palca do podświetlenia ekranu jest minimalnie zbyt długi. Często trwa to w okolicy 2 sekund, co spokojnie mogłoby zostać usprawnione.

Sony Xperia 10

Dodam jeszcze, że skaner jest cały czas aktywny, więc nie ma konieczności podświetlania ekranu przed przyłożeniem palca. Czytnik nie ma żadnych dodatkowych funkcji, poza możliwością logowania się do niektórych aplikacji, na przykład do banków.

W smartfonie możemy skorzystać jeszcze z blokowania za pomocą hasła, pinu i wzoru. Skanowania twarzy tutaj nie umieszczono.

APARAT

Aparat główny w tym modelu jest złożony z dwóch matryc. Są to 13 Mpix z przysłoną f/2.0 oraz 5 Mpix z f/2.4. Do tego mamy jedną diodę doświetlającą. Na froncie umieszczono kamerkę z matrycą 8 Mpix i przysłoną f/2.0.

Sony Xperia 10
Sony Xperia 10 / fot Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Jakość zdjęć niestety nie robi zbyt wielkiego wrażenia. Fotografie są przeciętnie szczegółowe, a kolory nie zawsze wystarczająco nasycone. Do tego pojawiają się problemy z fotografowaniem pod światło – wtedy całość wychodzi bardzo ciemna.

Bardzo słabo wypadają też zdjęcia macro, których praktycznie nie da się wykonać. Telefon ma spore trudności z wyostrzeniem mniejszych elementów, szczególnie jak za nim jest stanowczo dalej oddalone tło. Zdjęcia nocne też mogłyby być lepsze, ponieważ tu pojawia się trochę szumów, kolory są mało wyraziste a szczegółowość mała.

Zdjęcia możemy wykonywać w różnych proporcjach. W pełnej rozdzielczości są one w 4:3, natomiast na tak długim ekranie wygląda to dość nienaturalnie poprzez dodanie sporej wielkości czarnych pasów od góry i od dołu. Co prawda możemy zwiększyć proporcje zdjęcia, ale wtedy zmniejsza się ich rozdzielczość. Konkretniej mówiąc – przy 16:9 jest to 10 Mpix, a przy 21:9 już tylko 8 Mpix.

Kamerka frontowa wykonuje zdjęcia dość podstawowe z przeciętną szczegółowością. Szczególnie po przybliżeniu widać, że poszarpane krawędzie są zauważalne. Na pochwałę jednak zasługują kolory, które są dość naturalne.

Producent chwali się, że za pomocą tego smartfona można nagrywać filmy w proporcjach 21:9 i to w rozdzielczości 4K. Jakość nagrań jest jednak tylko poprawna – brakuje im trochę szczegółowości, a kolory są mało intensywne. Z innych opcji nagrywania jest jeszcze 4K w 16:9 oraz Full HD (w 30 lub 60 klatkach na sekundę).

W aplikacji aparatu znajdziemy kilka trybów, takich jak zwolnione tempo do 120 klatek na sekundę, efekt kreatywny czy wspomniany już efekt AR. Mamy też panoramę, bokeh rozmazujący tło za fotografowanym obiektem oraz tryb profesjonalny pozwalający dostosować parametry zdjęcia do własnych upodobań.

AKUMULATOR

Sony Xperia 10 został wyposażony w akumulator o pojemności 2870 mAh. Naładujemy go ładowarką z przewodem USB typu C. Niestety, zabrakło wsparcia dla trybu szybkiego ładowania.

Sony Xperia 10
Sony Xperia 10 / fot Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Jeśli chodzi o wydajność baterii, jest bardzo różnie. W trybie mieszanym (naprzemiennie WiFi i transmisja danych, automatyczna jasność) uzyskamy w okolicy 5 godzin na wyświetlaczu. Przełączając się na samą transmisję czas ten jednak może spaść nawet poniżej 3 godzin, co już tak pozytywnym wynikiem nie jest.

Zaskoczyć potrafi jednak czas pracy na wyświetlaczu korzystając z samego WiFi. Udaje się bowiem osiągnąć w okolicy 7, a czasem nawet nieco ponad 8 godzin, szczególnie podczas oglądania filmów.

Tak więc – bateria jest słaba przy korzystaniu z transmisji danych, dobra w trybie mieszanym i rewelacyjna podczas oglądania filmów na WiFi.

PODSUMOWANIE

Za Xperię 10 aktualnie musimy zapłacić w okolicy 1300 złotych. Uważam, że to sporo. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że mamy tutaj niezbyt wyszukane podzespoły, przeciętne aparaty oraz obudowę, która jest wykonana w całości z tworzywa sztucznego. Brakuje też trybu szybkiego ładowania, a niezbyt trafione jest też umieszczenie klawiszy od boku urządzenia.

Sony Xperia 10
Sony Xperia 10 / fot Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Cena jest zapewne wywołana tym, że mamy tu pewnego rodzaju nowość, w postaci ekranu 21:9. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może się spodobać – szczególnie podczas dłuższego seansu filmowego czy korzystania z dwóch aplikacji jednocześnie. Jak jednak pisałem na początku – mam wrażenie, że ekran jest wykorzystywany jeszcze w bardzo małym stopniu. Mało jest bowiem treści w 21:9, a przybliżanie filmów z 16:9 ucinając część kadru jest, według mnie, pozbawione sensu.

Do zalet urządzenia na pewno zaliczę nieźle działający system, kilka ciekawych dodatków w nakładce czy wydajny akumulator, szczególnie podczas oglądania filmów. Do tego smartfon jest wyposażony w NFC, nie zabrakło też gniazda słuchawkowego oraz USB typu C.

Sony Xperia 10
Sony Xperia 10 / fot Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Uważam, że Xperia 10 jest ciekawym smartfonem, który może się podobać. Jednak mam spory niedosyt, szczególnie widząc cenę, która aktualnie jest nieco zbyt wysoka.

A co Wy myślicie o tym smartfonie? Jak podoba Wam się tak długi ekran? Czekam na Wasze opinie w komentarzach! :)

Sony Xperia 10 w Media Expert

Spis treści:

  1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz. System. Działanie. 
  2. Skaner linii papilarnych. Bateria. Aparat. Podsumowanie
Jak sprawdza się ekran 21:9 w smartfonie? Recenzja Sony Xperia 10
WYŚWIETLACZ
8.5
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
7
OPROGRAMOWANIE
8
AKUMULATOR
7.5
MULTIMEDIA
9
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9.5
APARATY
6.5
JAKOŚĆ WYKONANIA
7.5
WZORNICTWO
7
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
Wydajny akumulator
Płynnie działający system
Ekran w proporcjach 21:9, który ma sens przy filmach i multizadaniowości
NFC
Złącze słuchawkowe
USB C
Wady
Przeciętne aparaty
Brak trybu szybkiego ładowania
Słabej jakości materiały obudowy
Niezbyt trafiona lokalizacja klawiszy
7.8
OCENA