(fot. PZU)

PZU GO wykryje wypadek i wezwie pogotowie, nawet w starszym samochodzie

Klienci PZU mogą już nabyć niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest pomoc, gdy dojdzie do wypadku samochodowego.

Łączy się ze smartfonem i wzywa pomoc

Firma PZU poinformowała o uruchomieniu systemu ratunkowego PZU GO. Warto podkreślić, że jest on przeznaczony nie tylko dla nowszych samochodów, ale również dla starszych modeli. Całość nie opiera się bowiem na czujnikach zamontowanych w pojeździe, ale wykorzystuje specjalnie przygotowane urządzenie.

Niewielkie „pudełeczko”, montowane na przedniej szybie, wyposażone jest w czujniki, które zbierają dane o przeciążeniach. Gromadzone informacje, z wykorzystaniem połączenia Bluetooth, przekazywane są do aplikacji PZU GO zainstalowanej smartfonie. W momencie, gdy urządzenie wykryje duże przeciążenie, mogące świadczyć o wypadku, w ciągu sekundy alarmuje centrum operacyjne PZU, przekazując jednocześnie informację o lokalizacji auta.

(fot. PZU)

Konsultant PZU, po otrzymaniu informacji o ewentualnym wypadku, natychmiast dzwoni do klienta, aby sprawdzić czy potrzebna jest pomoc. Jeśli próby kontaktu kończą się niepowodzeniem, to wówczas wzywa służby ratunkowe.

W sytuacji zagrożenia liczy się każda minuta. PZU GO pozwala zyskać cenny czas, momentalnie alarmując o wypadku służby ratunkowe. Sprawdził się już w praktyce, wzywając pomoc do nieprzytomnych ofiar wypadków drogowych. Jest przykładem na to, jak rozwijane w PZU nowoczesne technologie służą ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia – mówi Elżbieta Häuser-Schöneich, członek zarządu PZU.

PZU GO – cena i dostępność

Paweł Lewandowski, dyrektor ds. Analiz i Wsparcia Narzędziowego z PZU, zaznacza, że systemy automatycznego powiadamiania o wypadkach mogą zauważalnie skrócić czas reakcji – o 40% w terenie zabudowanym i o 50%, gdy do zdarzenia dojdzie na obszarze wiejskim. Ponadto, należy zauważyć, że w wybranych scenariuszach taki system może okazać się jedyną możliwością wezwania służb i uratowania życia nieprzytomnego kierowcy.

(fot. PZU)

PZU GO to pomoc nie tylko w razie wypadku. Opcja SOS pozwala także na szybkie zlokalizowanie auta, które na przykład ulegnie awarii, a kierowca nie wie, gdzie dokładnie się znajduje. Dzięki temu konsultant PZU może dużo szybciej wysłać na miejsce pomoc drogową.

Patrząc na szereg zalet PZU GO, cena wynosząca 49 złotych to niewielki wydatek. Usługa jest dostępna w ramach ubezpieczenia PZU Pomoc w Drodze.

Polecamy również:

Bosch: motocykl sam wezwie pogotowie na miejsce wypadku

źródło: materiał prasowe