Google Chrome logo
(fot. Tabletowo.pl)

Google przyśpiesza rozwój Chrome. Nowe wersje będą pojawiać się jeszcze szybciej

Użytkownicy przeglądarki Chrome będą mogli cieszyć się nowymi funkcjami jeszcze szybciej. Google zdecydowało, że w nadchodzącym roku zmieni cykl wydawniczy nowych wersji. Aktualizacje będą pojawiać się szybciej o dwa tygodnie.

Nowe wersje Chrome co miesiąc

Google dobrze wie, że konkurencja nie śpi i m.in. przez to co rusz możemy usłyszeć o nowych funkcjach najpopularniejszej na świecie przeglądarki internetowej. Kilka dni temu informowaliśmy chociażby o menedżerze profili, który ma ułatwić korzystanie z niej, w sytuacji, kiedy więcej osób korzysta z tego samego urządzenia. Regularnie usprawniane i wzbogacane w nowe funkcje są także wersje na urządzenia mobilne.

Google Chrome będzie aktualizowany co 4 tygodnie
fot. Tabletowo.pl

Obecnie obowiązujący cykl wydawniczy nowych wersji przeglądarki Google Chrome zakłada wydawanie dużych aktualizacji, czyli takich, które wprowadzają jakieś nowe funkcje, co sześć tygodni. W krótszych odstępach czasu udostępniane są natomiast mniejsze łatki, które w głównej mierze skupiają się na poprawie bezpieczeństwa i naprawie znalezionych błędów w już działających rozwiązaniach. Teraz jednak do sieci trafiły wieści o tym, że Google postanowiło przyśpieszyć cykl rozwoju swojej przeglądarki. W trzecim kwartale 2021 roku, Chrome będzie otrzymywać nowe wersje co cztery, a nie co sześć tygodni.

Gigant z Mountain View chwali się, że taka zmiana jest możliwa w dużej mierze dzięki sprawnie działającym procesom testowania. Wydawane regularnie co dwa tygodnie aktualizacje zabezpieczeń dobrze wypełnią lukę pomiędzy nowym, 4-tygodniowym cyklem wydawniczym.

Google chce także zaoferować coś specjalnego dla administratorów przedsiębiorstw. Dla nich producent zamierza udostępnić specjalną wersję „extended stable”, której zmiany będą wydawane co 8 tygodni. Ma to dać czas na przystosowanie sieci i sprzętów do wprowadzenia aktualizacji na firmowych urządzeniach. Warto zaznaczyć, że wersja ta nie będzie dostępna dla „zwykłych” użytkowników Chrome.

Zmiany od wersji 94.

Google planuje, aby nowe wersje przeglądarki trafiały mniej więcej w tym samym czasie na wszystkie platformy na jakich jest ona dostępna, tj. Windows, Mac, Linux, Android, iOS i Chrome OS. Wspominane zmiany w cyklu wydawniczym nowych wersji Chrome mają rozpocząć się wraz z wydaniem wersji Chrome 94. Obecnie jest to planowane dokładnie na 21 sierpnia 2021 roku.