fot. freestocks.org / Pexels

„YouTube na lato” w Play na kartę to fikcja? Warunki promocji są absurdalne

Na początku lipca bieżącego roku Play uruchomił promocję „YouTube na lato”, w ramach której daje w prezencie użytkownikom oferty na kartę pakiet 100 GB do wykorzystania w aplikacji YouTube. Okazuje się jednak, że warunki tej oferty są wyjątkowo trudne do spełnienia i u niejednej osoby oglądanie filmików (lub słuchanie muzyki) może spowodować pomniejszenie podstawowego (niepromocyjnego) pakietu internetowego.

Promocja „YouTube na lato” w Play na kartę

100 GB to bardzo dużo – nic, tylko włączyć aplikację YouTube i oglądać filmiki aż do znudzenia. Okazuje się jednak, że może się to skończyć uszczupleniem podstawowego pakietu internetowego, który użytkownik dostaje w standardzie w ofercie lub sobie dokupił za dodatkową opłatą.

Reklama

Użytkownik o nicku bsl podzielił się w serwisie Wykop zrzutami ekranu rozmowy z konsultantem Play, którą przeprowadził, ponieważ zauważył, że pomimo włączonej promocji „YouTube na lato” jego podstawowy pakiet internetowy przez dwa dni pomniejszył się aż o 2 GB, co wydało mu się dziwne.

W jej trakcie dowiedział się, że aby spełnić warunki promocji, musi wyłączyć wszystkie aplikacje działające w tle, które łączą się z internetem! Tak, dobrze przeczytaliście: trzeba wymusić zamknięcie każdego programu, a przy okazji także wyłączyć synchronizację, żeby któryś przypadkiem nie nawiązał samodzielnie połączenia z siecią (aby wypchnąć ewentualnie nowe powiadomienie).

Na stronie dedykowanej promocji „YouTube na lato”, w sekcji „Dodatkowe informacje” w odpowiedzi na pytanie „Czy jeżeli mam włączoną promocję, mój pakiet danych może zostać pomniejszony przy korzystaniu z aplikacji YouTube? Jeśli tak, to dlaczego?” w jednym z podpunktów napisano „korzystanie w tym samym czasie z innych treści w tle”. Nikt by jednak nie pomyślał, że w praktyce oznaczać to ma konieczność wyłączenia wszystkich aplikacji działających w tle, gdyż brzmi to absurdalnie.

Warto też wiedzieć, że promocja nie dotyczy także wyświetlanych „treści reklamowych z serwerów partnerów zewnętrznych” oraz działania „narzędzi zbierających dane o zachowaniu użytkownika lub aplikacji, np. Google Analytics” – w obu przypadkach transfer zostanie pobrany z podstawowego pakietu internetowego. Regulamin zastrzega, że pakiet promocyjny „umożliwia wymianę danych przez aplikację mobilną YouTube wykorzystywanych do odtwarzania treści wideo i audio”. Tylko tyle, bowiem nie obejmuje on również „pobierania treści wideo i audio do zawartości typu offline”.

Dajcie znać w komentarzach, czy Wy też zauważyliście, że korzystanie z promocji powoduje przy okazji zmniejszenie podstawowego pakietu internetowego. My tymczasem czekamy na komentarz Play, który dodamy, kiedy tylko dostaniemy go od operatora.

Aktualizacja

Aktualizacja
Orzymaliśmy odpowiedź od Play w sprawie promocji „YouTube na lato”

„Pakiet 100GB na YouTube uruchamia się każdorazowo, gdy użytkownik ogląda treści wideo bezpośrednio w tej aplikacji.

Używane w tym samym czasie inne aplikacje (także te działające w tle) korzystają ze standardowego pakietu danych w ramach oferty.

Informacje podane przez konsultanta Play wprowadziły konsumenta w błąd, za co bardzo przepraszamy. To dla nas informacja, że musimy jeszcze raz wyjaśnić zasady promocji naszym konsultantom, by mogli precyzyjnie odpowiadać na pytania klientów. Dział Rozwoju Oferty Prepaid już nad tym pracuje.”

Regulamin oferty promocyjnej „YouTube na lato” dla ofert na kartę (PDF)

Źródło: Wykop dzięki Instalki