Zainteresowanie PIT-ami zwiększyło liczbę użytkowników Profilu Zaufanego. Jest ich już 2,7 mln

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że dzięki urzędowemu rozliczaniu PIT-ów, liczba osób z Profilem Zaufanym mocno wzrosła w ostatnich dniach.

Profil Zaufany umożliwia weryfikację tożsamości w urzędach i instytucjach publicznych. Dzięki temu można załatwić zdalnie wiele spraw, bez konieczności obowiązkowej wycieczki do ZUS-u, skarbówki czy Urzędu Stanu Cywilnego. W ten sposób można na przykład złożyć wniosek o nowy dowód osobisty czy prawo jazdy albo zameldować się przez internet.

Reklama

Za jego pomocą można też zalogować się na stronie podatki.gov.pl, gdzie można sprawdzić wypełniony PIT-37 lub PIT-38, przygotowany i udostępniony przez urząd skarbowy. W związku z tym, jeszcze zanim zeznania podatkowe pojawiły się na wspomnianej stronie, wiele osób postarało się o założenie Profilu Zaufanego.

Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, 15 lutego Profil Zaufany założyły niemal 32 tysiące osób. Kolejnego dnia dołączyło do nich 14 tysięcy, w niedzielę 17 lutego następne 20 tysięcy, a w poniedziałek – 26 tysięcy. W ciągu czterech dni swoje Profile założyło więc ponad 90 tysięcy osób.

Profil Zaufany można można założyć przez internet (za pośrednictwem strony obywatel.gov.pl) lub w punkcie potwierdzającym, a więc w różnych urzędach i niektórych bankach.

Twój e-PIT ułatwi Ci życie – PIT-37 lub/i PIT-38 wypełni za Ciebie właściwy urząd skarbowy

źródło: cashless.pl