komputer laptop praca work
fot. hamonazaryan1 / Pixabay

Twój e-PIT ułatwi Ci życie – PIT-37 lub/i PIT-38 wypełni za Ciebie właściwy urząd skarbowy

Składanie PIT-u to przykry obowiązek, lecz każda osoba, która osiągnęła jakikolwiek dochód w roku poprzednim, musi się rozliczyć z fiskusem. Wypełnienie zeznania dla przeciętnego obywatela niestety nie należy do najprostszych czynności, dlatego wiele osób prosi o to kogoś z rodziny, znajomego lub zleca to profesjonalistom. Od tego roku pojawi się jednak Twój e-PIT, który znacząco ułatwi wielu Polakom życie. O co chodzi?

Twój e-PIT to gotowe zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38, które przygotuje dla każdego obywatela właściwy urząd skarbowy. Będzie ono dostępne na stronie podatki.gov.pl od 15 lutego 2019 roku. Aby je złożyć, należy najpierw jednak się uwierzytelnić. Można to zrobić na dwa sposoby.

Jak złożyć Twój e-PIT?

Pierwszym jest podanie swojego numeru PESEL (lub numeru NIP i daty urodzenia), kwoty przychodu z deklaracji za rok poprzedni, tj. 2017, oraz kwoty przychodu z jednej z informacji od pracodawców (na przykład PIT-11) za 2018 rok. Drugi natomiast jest o wiele prostszy – wystarczy posłużyć się Profilem Zaufanym.

Jeśli ktoś nie ma jeszcze Profilu Zaufanego, wszystkie informacje na jego temat znajdzie na stronie obywatel.gov.pl. Można go założyć zarówno przez internet, jak i w punkcie potwierdzającym (są to różne urzędy i wybrane banki). Ewentualnie można też zarejestrować się przez internet, a następnie potwierdzić swoją tożsamość w punkcie potwierdzającym. Osobiście mam już Profil Zaufany i zapewniam Was, że jego stworzenie jest banalnie proste, a do tego przydaje się w wielu różnych sytuacjach.

Mam już swój Twój e-PIT, co muszę zrobić?

Tutaj są aż cztery możliwości. Pierwszą jest zaakceptowanie przygotowanego zeznania podatkowego bez nanoszenia jakichkolwiek poprawek. Drugą jest wprowadzenie zmian, na przykład zmiana sposobu rozliczenia na wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci, zmiana lub dodanie organizacji, której chce się przekazać 1% podatku, zmiana lub dodanie ulgi na dzieci oraz dodanie innych ulg.

Trzecią możliwością jest odrzucenie Twojego e-PIT-u. Użytkownik może też nic nie zrobić z Twoim e-PIT-em, wówczas 30 kwietnia 2018 roku tak przygotowane zeznanie podatkowe zostanie uznane jako złożone w Urzędzie Skarbowym, chyba że wcześniej obywatel rozliczy się w innej formie (na przykład składając papierowy PIT lub e-Deklarację przez internet).

Jak złożyć Twój e-PIT

W usłudze Twój e-PIT dostępne mają być też informacje od pracodawcy i dane z ubiegłorocznych zeznań podatkowych, takie jak numer konta do zwrotu nadpłaconego podatku (jeśli został podany w Urzędzie Skarbowym), ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP). Wszystkie dane można będzie również uaktualnić.

Twój e-PIT – na to czekały miliony Polaków

Wiele osób zapewne przyzna mi rację, że rozliczanie się z fiskusem to przykry obowiązek. Dzięki usłudze Twój e-PIT mnóstwo obywateli nie będzie musiało nic wysyłać do Urzędu Skarbowego, a tym samym pamiętać o takiej konieczności, podczas gdy do tej pory coś takiego wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Oczywiście jeśli ktoś nie chce, nie musi korzystać z usługi Twój e-PIT, ale osobiście jestem zdania, że jest to coś, co zdecydowanie ułatwi Polakom życie.

Źródło: Portal Podatkowy