2020 – rekordowy rok dla Profilu Zaufanego. Założyło go już ponad 8 milionów Polaków

Coraz więcej Polaków dostrzega zalety załatwiania spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Odbija się to w statystykach, ujawniających, jak dużo nowych osób zakłada nowy Profil Zaufany.

Reklama

Dwa razy więcej Polaków ma Profil Zaufany

Jak podaje Cyfryzacja KPRM, od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. dokładnie 4 174 206 Polaków założyło Profil Zaufany. To niemal połowa (47%) wszystkich aktywnych obecnie Profili Zaufanych (8 816 654). Jeszcze w kwietniu liczba osób, które korzystało z tego środka identyfikacji elektronicznej wynosiła niewiele ponad 6 milionów.

Tymczasowy Profil Zaufany
Tymczasowy Profil Zaufany (źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

W roku 2020 średnio 11 tysięcy Polaków każdego dnia zakładało Profil Zaufany. To sporo, a resort cyfryzacji spodziewa się, że kolejne miesiące będą pod tym względem jeszcze bardziej intensywne.

Reklama

Co załatwialiśmy w urzędach przez internet?

Najczęściej nowi użytkownicy Profilu Zaufanego składali przez internet wnioski o dowód osobisty. W ciągu całego 2020 roku z takiej możliwości skorzystało ponad 300 tysięcy osób, czyli dwukrotnie więcej niż przez cały rok 2019.

Ponadto, w 2020 roku do urzędów przesłano prawie półtora miliona pism ogólnych oraz zgłoszono przez internet nabycie lub sprzedaż 600 tys. pojazdów. Innymi często wykorzystywanymi opcjami były:

2020 to był zdecydowanie cyfrowy rok. Pandemia oczywiście przyspieszyła pewne procesy. Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej. Ciężko na to pracowaliśmy i robimy to nadal. Nieustannie – i jak widać skutecznie – przekonujemy Polaków, że warto korzystać z naszych rozwiązań.

Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Profil Zaufany rzeczywiście przydaje się podczas pandemii. Dzięki niemu możemy oszczędzić sobie przynajmniej niektórych wycieczek do urzędów, ograniczając ryzyko zarażenia się koronawirusem.

  1. Nie wiem jak można żyć bez profilu zaufanego. Nawet nie pamiętam kiedy ostatni raz byłem fizycznie w urzędzie.

    1. Przesłanie elektronicznego wniosku profilem zaufanym np. o urodzeniu się dziecka, czy wymeldowania się zamyka sprawę?. Na dzień dzisiejszy nie. Dalej to osoba za szklanym ekranem musi to fizycznie „obrobić”. Musieli byśmy taką procedurę zlikwidować, ale na jakiej podstawie przyznać świadczenie dla rodziców?. Zrezygnujmy z obowiązku uzyskania praw jazdy. Nie będzie trzeba tego „obrabiać” fizycznie przez urzędnika. Ale czy to zwiększy bezpieczeństwo na drogach?.
      Pewnie są dziedziny życia gdzie można by uprościć biurokrację np. zrezygnować z pit i zostawić tylko VAT i CiT. Jednak urzędnik też jest niezbędny i nie da się jego roli zastąpić profilem zaufanym.

  2. Fajna sprawa nie masz klientów zawieszasz firmę przez internet na stronie CEIDG aż się pojawi jakiś. Tylko wczoraj coś profil zaufany nieczynny na stronie, musiałem się pofatygować do urzędu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama