(źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

2020 – rekordowy rok dla Profilu Zaufanego. Założyło go już ponad 8 milionów Polaków

Coraz więcej Polaków dostrzega zalety załatwiania spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Odbija się to w statystykach, ujawniających, jak dużo nowych osób zakłada nowy Profil Zaufany.

Dwa razy więcej Polaków ma Profil Zaufany

Jak podaje Cyfryzacja KPRM, od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. dokładnie 4 174 206 Polaków założyło Profil Zaufany. To niemal połowa (47%) wszystkich aktywnych obecnie Profili Zaufanych (8 816 654). Jeszcze w kwietniu liczba osób, które korzystało z tego środka identyfikacji elektronicznej wynosiła niewiele ponad 6 milionów.

Tymczasowy Profil Zaufany
Tymczasowy Profil Zaufany (źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

W roku 2020 średnio 11 tysięcy Polaków każdego dnia zakładało Profil Zaufany. To sporo, a resort cyfryzacji spodziewa się, że kolejne miesiące będą pod tym względem jeszcze bardziej intensywne.

Co załatwialiśmy w urzędach przez internet?

Najczęściej nowi użytkownicy Profilu Zaufanego składali przez internet wnioski o dowód osobisty. W ciągu całego 2020 roku z takiej możliwości skorzystało ponad 300 tysięcy osób, czyli dwukrotnie więcej niż przez cały rok 2019.

Ponadto, w 2020 roku do urzędów przesłano prawie półtora miliona pism ogólnych oraz zgłoszono przez internet nabycie lub sprzedaż 600 tys. pojazdów. Innymi często wykorzystywanymi opcjami były:

2020 to był zdecydowanie cyfrowy rok. Pandemia oczywiście przyspieszyła pewne procesy. Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej. Ciężko na to pracowaliśmy i robimy to nadal. Nieustannie – i jak widać skutecznie – przekonujemy Polaków, że warto korzystać z naszych rozwiązań.Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Profil Zaufany rzeczywiście przydaje się podczas pandemii. Dzięki niemu możemy oszczędzić sobie przynajmniej niektórych wycieczek do urzędów, ograniczając ryzyko zarażenia się koronawirusem.