GeForce RTX 3090 Ti
źródło: NVIDIA

Produkcja GeForce RTX 3090 Ti wstrzymana

Na początku października ubiegłego roku pojawiły się pierwsze informacje na temat najbardziej zaawansowanej karty graficznej z rodziny Ampere, czyli RTX 3090 Ti. Podczas prezentacji NVIDII na tegorocznych targach CES 2022, producent ogłosił kartę graficzną – pokazując referencyjny model, jednak obyło się bez prezentacji specyfikacji, a także możliwości. Marka zapowiedziała, że jeszcze w tym miesiącu zadebiutuje GeForce RTX 3090 Ti – najnowsze dane sugerują, że premiera może się opóźnić.

Reklama

NVIDIA wstrzymuje produkcję GeForce RTX 3090 Ti

Wszystko wskazuje na to, że ze względu na NVIDIĘ producenci niereferencyjnych modeli kart graficznych zaprzestali produkcji ostatnio zapowiedzianego flagowego GeForce RTX 3090 Ti. Według informacji, które pojawiły się na końcu ubiegłego miesiąca, premiera układu miała odbyć się już 27 stycznia, jednak po drodze marka napotkała pewne komplikacje.

Warto dodać, że data w żaden sposób nie była zweryfikowana przez NVIDIĘ, która podczas targów CES 2022 tylko zapowiedziała, że może zadebiutować jeszcze w styczniu. Jak wynika z najnowszych informacji, karta graficzna ma mieć pewne problemy – mianowicie z oprogramowaniem, czyli BIOS-em, a także w kwestii sprzętowej. Źródła nie podają żadnych szczegółów, nie wiemy więc, po której stronie stoi wina, a także w jakim stopniu problem jest poważny – przygotujmy się na to, że rozwiązanie może zająć kilkanaście dni, a nawet kilka tygodni.

ASUS GeForce RTX 3090 Ti TUF
źródło: Videocardz

GeForce RTX 3090 Ti ma być najbardziej zaawansowaną konsumencką kartą graficzną, która kiedykolwiek powstała. Jest to ulepszona wersja podstawowej 3090, a więc bazuje na tym samym procesorze graficznym Ampere GA102, jednak w pełnej wersji. Układ ma zatem na pokładzie 10752 rdzeni CUDA, 336 Tensor oraz 84 jednostki ray tracing. GPU jest wspierane przez 24 GB pamięci wideo na superszybkich kościach GDDR6X o taktowaniu 21 Gb/s, która zapewnia przepustowość na poziomie 1018 GB/s.

Karta graficzna ma cechować się TDP = 450 W, a więc w podstawowej referencyjnej wersji NVIDII będzie wymagała pojedynczej wtyczki 16 pin do zasilania. W przypadku niereferencyjnych modeli GeForce RTX 3090 Ti do poprawnego działania karty mogą być potrzebne nawet 3 wtyczki 8 pin.

Kiedy możemy spodziewać się premiery? Tego nie wiemy, na pewno nie odbędzie się ona w styczniu, jednak im szybciej producent znajdzie rozwiązanie problemu, tym prędzej ogłosi ją całemu światu.