Obecny schemat nazewnictwa procesorów Qualcomma odejdzie do lamusa. Szykujcie się na nowy 20

Obecny schemat nazewnictwa procesorów Qualcomma odejdzie do lamusa. Szykujcie się na nowy

Obecny schemat nazewnictwa procesorów Qualcomma jest dość klarowny i łatwo się zorientować, z układem z jakiej półki mamy do czynienia (chociaż w ostatnim czasie różnice pomiędzy nimi sukcesywnie się zacierają). Wkrótce producent wprowadzi jednak w nomenklaturze sporo zmian i nam nie pozostaje nic innego, jak się na to mentalnie przygotować.

Jeśli chodzi o procesory do smartfonów i tabletów, to są one podzielone na pięć grup: 2xx, 4xx, 6xx, 7xx i 8xx. Niedawno też zadebiutował Snapdragon 850, stworzony z myślą o komputerach osobistych. Qualcomm ma w swoim portfolio jeszcze inne serie chipsetów, m.in. do smartwatchy, ale w tym momencie nie jest to istotne, bowiem ich nazewnictwo nie zostanie zmienione.

Jak donosi serwis WinFuture, zmiana nomenklatury ma dotyczyć trzech grup procesorów: 8xx, 7xx i tych, przeznaczonych do komputerów osobistych. Następcą Snapdragona 845 (SDM855) nie będzie Snapdragon 855, a Snapdragon 8150 (SM8150). Do serii 7xx dołączą natomiast Snapdragon 7150 (SM7150) i Snapdragon 7250 (SM7250). Drugi układ, stworzony z myślą o PeCetach, zadebiutuje z kolei nie jako Snapdragon 1000 (SDM1000), a Qualcomm SCX8180 (chociaż jego rynkowa nazwa może być nieco inna).

Z powyższego wynika, że nazewnictwo nie ulegnie zmianie w seriach 2xx, 4xx i 6xx, choć prawdopodobnie kiedyś i tak to nastąpi. Dodanie jednej cyferki daje bowiem producentowi większe pole do manewru i zwiększa liczbę możliwych do wypuszczenia procesorów z danej półki. Prędzej czy później kiedyś musiał nadejść moment, w którym Qualcomm zdecyduje się na taki krok i wygląda na to, że właśnie przyszła na to pora.

Na szczęście nie jest to aż tak duża rewolucja, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, aczkolwiek mimo wszystko trochę czasu minie, zanim przyzwyczaimy się do nowego schematu nazewnictwa nowych Snapdragonów.

Źródło: WinFuture