system Huawei HarmonyOS
Huawei HarmonyOS (fot. Android Authority)

Prezes Huawei wyjaśnia pochodzenie nazwy Harmony OS

Od dedykowanej deweloperom konferencji Huawei minęło już kilka dni. Samo wydarzenie pozostawiło po sobie wiele niedomówień, z których jedno właśnie doczekało się wyjaśnienia. Oto bowiem prezes Huawei – Yu Chengdong wyjaśnił dlaczego autorski system operacyjny otrzymał nazwę Harmony OS w miejsce spodziewanej HongMeng OS.

Reklama

Huawei i jego Harmony OS to w ostatnich dniach wyjątkowo gorący temat. Wciąż nie umilkły bowiem echa sprawy konfliktu o randze międzypaństwowej, gdzie chińskiemu gigantowi groził brak dostępu do amerykańskich podzespołów i technologii. Przyszłość współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w dalszym ciągu nie została do końca wyjaśniona, dlatego producent zdecydował się już teraz podzielić informacjami o systemie, nad którym w ostatnim czasie zintensyfikowano prace.

Nie Hongmeng OS, nie Ark OS, a Harmony? Huawei patentuje kolejną nazwę

Reklama

Harmony OS ma być, zgodnie z odważnymi zapowiedziami przedstawicieli koncernu, systemem który będzie w stanie obsłużyć bardzo wiele urządzeń. Ma równie dobrze pracować na sprzętach posiadających kilkaset kilobajtów pamięci operacyjnej, co na tych dysponujących setkami gigabajtów. Stanowić ma spójny ekosystem dla telewizorów, inteligentnych głośników, komputerów, smart zegarków, słuchawek bezprzewodowych, tabletów i… samochodów.

Na tą chwilę producent oficjalnie deklaruje brak zainteresowania instalacją Harmony OS w smartfonach, niemniej sytuacja jest dynamiczna i w każdej chwili może się zmienić. Zwłaszcza, że w teorii nowy system ma być gotowy do uruchamiania aplikacji dedykowanych dla systemów Linux i Android, a także pisanych w HTML5. CEO Huawei zapewnia, że gdyby tylko, z jakiś przyczyn, korzystanie z Androida nie byłoby dłużej możliwe, firma będzie gotowa natychmiast wprowadzić na rynek urządzenia pracujące pod kontrolą Harmony.

Skąd zatem nazwa Harmony OS? Yu Chengdong tłumaczy jej pochodzenie następująco:

HongMeng w języku chińskim znaczy, mniej więcej, „otwarcie ziemi”. Najbliższym znaczeniowo angielskim słowem jest genesis, które oznacza początek. Nie są to zatem wyrażenia tożsame. Dodatkowo właściwa wymowa słowa HongMeng byłaby problematyczna. Zdecydowaliśmy się na nazwę Harmony żeby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Kwestię pochodzenia nazwy Harmony OS można zatem uznać za wyjaśnioną. Pozostaje czekać na możliwość własnoręcznego przetestowania urządzeń pracujących pod kontrolą nowego systemu.

Debiutuje „telewizor” od Honora. Na papierze wygląda świetnie. Czy Harmony OS zda test?

Źródło: Gizchina.com

Reklama