smartfon Wiko View 5 smartphone
Wiko View 5 (źródło: Wiko)

Pamiętacie jeszcze Wiko? Firma właśnie zaprezentowała dwa nowe smartfony

Swego czasu sklepowe półki w Polsce były pełne smartfonów Wiko. Marka niepostrzeżenie odpuściła sobie jednak polski rynek i od dawna nie słyszeliśmy, aby wprowadziła do sprzedaży nowe urządzenia. Premiera Wiko View 5 i Wiko View 5 Plus jest więc nieoczekiwanym wydarzeniem, choć jednocześnie nie ma pewności, że trafią do Polski.

Specyfikacja Wiko View 5

W sumie najciekawszą informacją w przypadku tego smartfona (jak i wersji z „Plus” w nazwie), jest to, że według deklaracji producenta, użytkownik będzie go ładował zaledwie dwa razy w tygodniu, więc jedno ładowanie wystarczy na aż 3,5 dnia pracy.

Trzeba przyznać, że to naprawdę odważna deklaracja, w końcu już dwa dni na jednym ładowaniu to duże osiągnięcie w przypadku smartfona. Specyfikacja Wiko View 5 obejmuje akumulator o pojemności 5000 mAh, więc potencjalnie może zapewnić tak długi czas pracy na pojedynczym ładowaniu, ale dopiero w praktyce użytkownicy przekonają się, jak deklaracje mają się do rzeczywistości.

Wiko zapewnia jednak, że osiągnięcie 3,5 dni działania na jednym ładowaniu jest możliwe dzięki algorytmom Sztucznej Inteligencji, a ponadto takie możliwości potwierdziło w swoich badaniach niezależne laboratorium SmartViser.

W osiągnięciu długiego czasu pracy na baterii powinny „pomóc” niezbyt mocne podzespoły. Specyfikacja Wiko View 5 obejmuje bowiem również 6,55-calowy ekran o rozdzielczości HD+ 1600×720 pikseli, procesor MediaTek Helio A25 1,8 GHz i 3 GB RAM. Nie jest to zatem zestaw, który poradzi sobie z bardzo wymagającymi zadaniami.

Ponadto smartfon oferuje 64 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD o maksymalnej pojemności 256 GB, poczwórny aparat główny (48 Mpix + 8 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym o kącie widzenia 120° + do zdjęć makro + do pomiaru głębi), czytnik linii papilarnych, dedykowany klawisz do uruchamiania Asystenta Google, radio FM i 3,5 mm złącze słuchawkowe.

Smartfon pracuje na Androidzie 10. Cena Wiko View 5 została ustalona na ~170 euro (równowartość ~760 złotych).

Specyfikacja Wiko View 5 Plus

Jako że model ten ma „Plus” w nazwie, producent pokusił się o kilka ulepszeń względem wersji podstawowej. Smartfon oferuje procesor MediaTek Helio P35 2,3 GHz oraz 4 GB RAM i 128 GB pamięci wbudowanej – i to by było na tyle, jeśli chodzi o różnice, bowiem pozostałe elementy są już identyczne, jak w View 5.

Cena Wiko View 5 Plus została ustalona na ~200 euro (równowartość ~890 złotych). Oba smartfony trafią do sprzedaży już za kilka dni – 10 września 2020 roku, jednak ich dostępność w Polsce stoi pod wielkim znakiem zapytania (osobiście bym się nie spodziewał tych urządzeń w sklepach w kraju nad Wisłą).