BLU G90 smartphone
BLU G90 (źródło: BLU)

MediaTek Helio A25 zadebiutował w smartfonie, którego nie kupisz

Gdyby nie premiera smartfona praktycznie nikomu nie znanej w Polsce marki, prawdopodobnie nie dowiedzielibyśmy się dziś o rynkowym debiucie nowego procesora MediaTek Helio A25.

Zazwyczaj kolejność rzeczy jest taka, a przynajmniej powinna być, że producent najpierw prezentuje światu swój nowy procesor, a dopiero później na rynku pojawiają się pierwsze smartfony z nim na pokładzie.

O ile jednak taką strategię niezmiennie stosuje Qualcomm, o tyle MediaTek już rzadziej niż częściej. Tajwańczycy z wielką pompą anonsują obecnie jedynie procesory z serii Dimensity, podczas gdy pozostałe „wpychane” są na rynek „cichcem”. Tak też jest w przypadku chipsetu Helio A25.

Tajwańczycy nie opublikowali żadnej informacji prasowej dla mediów, w której poinformowaliby o premierze nowego procesora Helio A25. Układ miał swoją cichą premierę wraz ze smartfonem BLU G90, który nie będzie dostępny na polskim rynku, dlatego nie warto mu poświęcać zbytniej uwagi.

Sam chipset jednak nas interesuje, bowiem z pewnością zostanie zastosowany w niejednym smartfonie, który trafi do sprzedaży w Polsce.

MediaTek Helio A25 – specyfikacja

Procesor składa się z ośmiu rdzeni ARM Cortex-A53, z których część pracuje z częstotliwością do 1,8 GHz, a część do 1,5 GHz (MediaTek nie podaje, jaką dokładnie konfigurację zastosował w jego przypadku, ale prawdopodobnie jest to standardowe 4+4).

Za grafikę w Helio A25 odpowiada układ graficzny IMG PowerVR GE8320 o maksymalnej częstotliwości taktowania 600 MHz, a całość powstaje z wykorzystaniem 12-nm procesu technologicznego FinFET od TSMC. Procesor stworzony został z myślą o przystępnych cenowo smartfonach.

MediaTek Helio A25 obsłuży wyświetlacze o rozdzielczości do 1600×720 pikseli, do 4 GB RAM typu LPDDR3 (933 MHz), LPDDR4 (1200 MHz) i LPDDR4x (1600 MHz) oraz pamięć flash typu eMMC 5.1. Do tego zapewnia też wsparcie dla podwójnych aparatów 13 Mpix + 5 Mpix i pojedynczych do 16 Mpix, w przypadku których dostępna jest także elektroniczna stabilizacja obrazu i technologia poprawy obrazu podczas nagrywania wideo Rolling Shutter Compensation (ma ona za zadanie redukować „żelkowy efekt”). MediaTek deklaruje również „niesamowitą wydajność w słabym świetle”.

MediaTek Helio A25 oferuje też obsługę modułów łączności Bluetooth 5.0, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 GHz i 5 GHz, 4G z CA (Carrier Aggregation) oraz systemów GNS (GPS, Glonass, Galileo i Beidou). Ponadto zapewnia wsparcie dla Dual SIM Dual 4G i VoLTE/ViLTE.