sensor Samsung ISOCELL Slim GH1 (fot. Samsung)

Samsung zaprezentował pierwszy sensor z pikselami 0,7 µm do aparatów w smartfonach

Samsung, obok Sony i OmniVision, jest jednym z największych dostawców sensorów do aparatów w urządzeniach mobilnych. Koreańczycy kilka tygodni temu zaprezentowali pierwszy na świecie o rozdzielczości 108 Mpix, a dziś pierwszy, który ma pojedynczy piksel o wielkości 0,7 µm.

Samsung ISOCELL Slim GH1

Sensor Samsung ISOCELL Slim GH1 charakteryzuje się rozdzielczością 7968×5480 pikseli, co przekłada się na 43,7 Mpix. Według deklaracji producenta, dzięki zastosowaniu technologii ISOCELL Plus, matryca ma „super mały rozmiar” i ma być „optymalnym rozwiązaniem dla smukłych urządzeń z tzw. bezramkowymi wyświetlaczami”.

Reklama
sensor Samsung ISOCELL Slim GH1
sensor Samsung ISOCELL Slim GH1 (fot. Samsung)

Oprócz tego, również dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii izolacji pikseli ISOCELL Plus (jest to autorskie rozwiązanie Samsunga), która minimalizuje przenikanie kolorów i utratę optyczną, piksele wielkości 0,7 μm są w stanie pochłonąć wystarczającą ilość światła, aby uzyskać jasne i żywe zdjęcia. Z kolei w trudniejszych warunkach oświetleniowych uruchamia się technologia łączenia pikseli o nazwie Tetracell, która łączy cztery mniejsze w jeden większy o rozmiarze 1,4 μm.

Sensor Samsung ISOCELL Slim GH1 obsługuje także nagrywanie wideo w 4K (3840×2160 pikseli). Według deklaracji producenta, dzięki temu, iż ma on rozdzielczość 43,7 Mpix, może rejestrować filmy z minimalną utratą pola widzenia. Do tego ma też pozwolić uwiecznić bardziej szczegółowe tło podczas nagrywania materiałów przy 60 klatkach na sekundę.

Aby uzyskać ostrzejsze zdjęcia i filmy, Samsung ISOCELL Slim GH1 obsługuje elektroniczną stabilizację obrazu (EIS) opartą na żyroskopie oraz wysokowydajną technologię autofocus z detekcją fazową, Super PD, umożliwiającą szybki i dokładny autofokus. Ponadto funkcja HDR (High Dynamic Range) w czasie rzeczywistym zapewnia bardziej zrównoważoną ekspozycję i bogatsze kolory nawet w środowiskach o mieszanym świetle.

Masowa produkcja sensora Samsung ISOCELL Slim GH1 ma się rozpocząć do końca 2019 roku, więc pierwszych smartfonów z nim na pokładzie możemy zapewne spodziewać się na początku przyszłego. Najprawdopodobniej zostaną w niego wyposażone m.in. wybrane modele z przyszłorocznej serii Galaxy A.

Źródło: Samsung