smartfon Fairphone 2 smartphone
Fairphone 2 (źródło: Fairphone)

Smartfon z 2015 roku w 2020 roku dostaje system z 2018 roku

Możecie się śmiać, ale zaraz przestaniecie

Użytkownicy, którzy przykładają uwagę do aktualizacji, chcą je otrzymywać jak najszybciej, bez konieczności długiego oczekiwania na nie. Właściciele tego smartfona musieli jednak wykazać się bardzo dużą dawką cierpliwości.

Mamy 2020 rok. Za kilka tygodni, prawdopodobnie we wrześniu, Google oficjalnie udostępni Androida 11. Tymczasem właściciele Fairphone 2 mogą pobierać (dopiero) betę Androida 9.0 Pie. To prawdopodobnie może Was rozbawić, lecz w rzeczywistości wcale nie ma tu nic śmiesznego. Wręcz przeciwnie.

Fairphone 2 to smartfon jakich mało

O Fairphone 2 było stosunkowo głośno, ponieważ jest to jeden z nielicznych modułowych smartfonów na rynku, do którego na dodatek wciąż można dostać oficjalne części zamienne, mimo że model ten miał swoją premierę w październiku 2015 roku, czyli niemalże pięć lat temu!

Mało tego – Fairphone 2 zadebiutował na rynku z Androidem 5.1 Lollipop na pokładzie i doczekał się dwóch aktualizacji, do Androida 6.0 Marshmallow i Androida 7.1 Nougat. Następnego w kolejności, Androida 8.0 Oreo, już nie dostał, ale ma szanse na Androida 9.0 Pie.

Android 9.0 Pie (beta) dostępny dla Fairphone 2

Producent poinformował, że kolejna wersja systemu operacyjnego jest dostępna dla posiadaczy drugiej odsłony modułowego smartfona marki Fairphone, którzy są zarejestrowanymi beta testerami. Niestety, nowi już nie są przyjmowani, dlatego oferta skierowana jest to tych, co zapisali się do tego elitarnego grona wcześniej.

Fairphone 2 Android 9.0 Pie beta
Android 9.0 Pie beta udostępniony dla Fairphone 2 (źródło: Fairphone)

Firma Fairphone przyznaje, że jest niezwykle podekscytowana udostępnieniem bety Androida 9.0 Pie dla Fairphone 2. I trudno się temu dziwić, ponieważ nie kojarzę, aby jakikolwiek smartfon z 2015 roku mógł się pochwalić oficjalną możliwością przetestowania tego wydania systemu sygnowanego logiem Zielonego Robota.

Oczywiście od beta testów do udostępnienia wersji finalnej daleka droga. Na dodatek wcale nie ma pewności, że Fairphone 2 doczeka się aktualizacji do Androida 9.0 Pie, bowiem podczas testów mogą wyjść problemy, których nie będzie się dało przezwyciężyć lub wymagałoby to zbyt dużych nakładów finansowych i pracy, co raczej nie okazałoby się opłacalne.

Nie zmienia to jednak faktu, że Fairphone spełnia swoje obietnice, ponieważ Fairphone 2 godziwie opiera się upływowi czasu, nawet jeśli pod względem specyfikacji trąci myszką.

Jeśli chcecie sobie przypomnieć listę jego parametrów i cenę na start, zajrzyjcie do artykułu traktującego o rozpoczęciu jego przedsprzedaży.