Porównanie: Xiaomi Redmi Note 2 vs Meizu M2 Note

Aparat

Oba smartfony oferują aparaty główne 13 Mpix oraz przednie – 5 Mpix. Z tą różnicą, że Redmi Note 2 robi zdjęcia w rozdzielczości 4160 x 3120 pikseli i oferuje pojedynczą diodę LED, natomiast M2 Note – 4192 x 3104 piksele i ma dwutonową diodę doświetlającą. Ponadto oba nagrywają wideo w Full HD oraz oferują dodatkowe tryby nagrywania – w Meizu znajdziemy wyłącznie slow-motion, natomiast w Xiaomi – timelapse i slow-motion.

Reklama

xiaomi-redmi-note-2-vs-meizu-m2-note-tabletowo-05

Testując oba telefony trudno mi było jednoznacznie wskazać, który z nich oferuje lepszy aparat. Już wtedy wydawało mi się, że jakościowo zdjęcia przez nie wykonywane są po prostu zbliżone. Inaczej odwzorowują kolory, są mniej lub bardziej szczegółowe w różnych warunkach. I to wszystko potwierdziło się podczas bezpośredniej konfrontacji. Wybór lepszego modelu, jak się zaraz przekonacie, nie jest wcale łatwy. Jakość zdjęć pół na pół – jedne na korzyść Meizu, drugie – Xiaomi. Muszę jednak przyznać, że M2 Note nieco szybciej ostrzy i ma mniejsze problemy z robieniem zdjęć produktom znajdującym się blisko obiektywu niż Redmi Note 2.

Reklama

Poniżej znajdziecie przykładowe zdjęcia zrobione aparatami porównywanych smartfonów (starałam się utrzymać te same kadry). Oczywiście zostały załączone w oryginalnej rozdzielczości – wystarczy otworzyć w nowej karcie, a ponadto są też wycinki mające wskazać, który model radzi sobie lepiej w danych warunkach. W porównywanych wycinkach fotografie wykonane Meizu są u góry, a Xiaomi – na dole.

Czas pracy

Xiaomi Redmi Note 2 – wymienny akumulator o pojemności 3060 mAh. Meizu M2 Note – niewymienny akumulator o pojemności 3100 mAh. Z tą jedną różnicą, że pierwszy z nich oferuje wyświetlacz IPS, natomiast drugi – bardziej energooszczędny – IGZO. Przez to właśnie spodziewałam się dużo lepszych rezultatów czasu działania w przypadku Meizu. Okazało się jednak, że z czasową przepaścią nie mamy do czynienia.

Przeanalizujmy najpierw czas działania podczas typowego użytkowania. Bowiem w trakcie testowania obu produktów osobno wyszło na to, że standardowy czas pracy w przypadku Meizu M2 Note to ok. 3,5-4 godziny na włączonym ekranie (SoT), natomiast Xiaomi Redmi Note 2 – 3-3,5 godziny. To pokazuje, że mimo wszystko jednak Meizu nieco lepiej radzi sobie z długością czasu pracy niż Xiaomi. Nie są to jednak kolosalne różnice.

By rzeczywiście porównać czas pracy obu smartfonów, ustawiłam w nich jasność ekranu na tym samym poziomie (150 nitów) i włączyłam o tej samej porze. Początkowo procent naładowania baterii spadał w bardzo podobnym tempie, zauważyłam jednak ciekawą zależność: podczas korzystania lepiej z zarządzaniem energii radzi sobie Meizu, natomiast w uśpieniu – Xiaomi. Jak zobaczycie na załączonych niżej screenach, ostatecznie Redmi Note 2 pracował 42 godziny, z czego 3 godziny i 30 minut na włączonym ekranie, natomiast M2 Note – 39 godzin, z czego 3 godziny i 10 minut SoT. Wynika to wyłącznie z tego, że – jak już wspomniałam – Xiaomi lepiej poradziło sobie z trybem czuwania. W decydującej fazie testów zostawiłam oba modele z, odpowiednio, 18% i 24% naładowania baterii. Po 10 godzinach okazało się, że Xiaomi ma 16%, a Meizu od 3 godzin jest rozładowany. Wniosek jest prosty: korzystając z telefonu intensywnie w ciągu dnia, dłuższy czas pracy zapewni Meizu. Jeśli jednak nie korzystacie ze smartfona aż tak dużo, Xiaomi okaże się równie dobrym kompanem.

xiaomi-redmi-note-2-vs-meizu-m2-note-tabletowo-03

Podsumowanie

Mnie od samego początku kupił Xiaomi Redmi Note 2. Ale za Meizu M2 Note przemawia wiele – przede wszystkim oficjalna polska dystrybucja z gwarancją, nieco dłuższy czas pracy, a do tego wszystkiego lepsze leżenie w dłoni. Ale Xiaomi również ma wiele atutów – począwszy od bardziej rozbudowanej nakładki systemowej, przez matową obudowę i czerwone, rzucające się w oczy przyciski (przyznajcie, że mają swój urok!), po wyższą wydajność i nie-hybrydowy dual SIM.

Wybór nie należy do najłatwiejszych, tym bardziej, że różnica w cenie pomiędzy tymi modelami to ok. 10 dolarów w wersji z 16GB pamięci. Gdybyście mieli teraz kupować jednego z nich, który byście wybrali? Jestem szalenie ciekawa! Dajcie znać w komentarzach!

Spis treści:
1. Wideo. Obudowa. Wyświetlacz
2. Działanie. Dual SIM. Głośnik i mikrofon
3. Aparat. Czas pracy. Podsumowanie

Recenzje:
Xiaomi Redmi Note 2
Meizu M2 Note