Porównanie: Honor 9 vs Huawei P10. Wybór lepszego z nich wcale nie jest prosty

Smartfonowej polityki Huawei można nie rozumieć i jeśli gubicie się w cyklu wydawniczym tej firmy, mogę Was pocieszyć, że ja też. W zeszłym roku flagowy produkt Huawei, P9, przegrywał z najmocniejszym Honorem, „ósemką”, zarówno pod względem wyglądu, jak i nawet ilości pamięci RAM. W tym roku sytuacja wygląda zgoła odmiennie, bo różnice pomiędzy Honorem 9 a Huawei P10 nie są już tak ogromne. Powiedziałabym nawet, że są marginalne – sprowadzają się do kilku mniej lub bardziej istotnych kwestii. Jak wypadają oba smartfony w bezpośrednim zestawieniu?

Tym, co najbardziej rzuca się w oczy po wzięciu obu smartfonów w dłoń, jest wygląd. Honor 9 może się podobać ze względu na zastosowanie szklanej obudowy, która naprawdę świetnie wygląda i odbija w sobie światło tak, że trudno oderwać od niej wzrok. Huawei P10 z kolei wykonany został z aluminium, w dodatku matowego, które również prezentuje się nieźle, ale już nie tak efekciarsko i efektownie, jak w jego rywalu. W obu przypadkach jednak warto zwrócić uwagę na problem zbierania odcisków palców, choć tu Honor 9 zdecydowanie popisuje się bardziej – już po chwili jego obudowa wygląda po prostu kiepsko.

Kolejna rzecz to przyciski systemowe. W Honorze 9 znajdziemy dwa dotykowe, podświetlane przyciski obok płytki dotykowej, będącej przyciskiem Home i czytnikiem linii papilarnych, natomiast w Huawei P10 jest wyłącznie Home – a przyciski systemowe na ekranie (jeśli nie chcemy z nich korzystać, możemy je wyłączyć, co wiąże się z włączeniem gestów na skanerze odcisków palców – wstecz to muśnięcie przycisku, otwarcie listy aplikacji – przesunięcie po czytniku w lewo).

Przy bliższym poznaniu okazuje się również, że mniejszą różnicę widać w samych przyciskach fizycznych, które ulokowane są – w obu modelach – na prawej krawędzi. W Huawei P10 włącznik jest nieco mniejszy i ma chropowatą teksturę, dzięki czemu łatwiej jest go wyczuć pod palcem, natomiast w Honorze 9 jest całkowicie gładki.

Nie bez znaczenia jest też kwestia ekranu – w przypadku Huawei P10 nie ma najmniejszego problemu podczas korzystania z niego w okularach polaryzacyjnych. W Honorze 9 natomiast nie ma takiej możliwości – chcąc używać go w pionie, czyli standardowo, niestety ekran jest zupełnie niewidoczny – w poziomie jest już normalnie.

Z innych rzeczy – Huawei P10 występuje na polskim rynku w dwóch wariantach, z single SIM i dual SIM, natomiast Honora 9 znajdziemy tylko w wersji z dual SIM (w obu przypadkach, czego zupełnie nie rozumiem, dual SIM jest standby i oczywiście hybrydowy). Do tego drugi z nich ma port podczerwieni i podczas dłuższego, intensywnego użytkowania nie ma tendencji do nagrzewania się, jak ma to czasem miejsce w Huawei P10. Na plus w Huawei P10 szybsza pamięć wewnętrzna (UFS 2.0 vs eMMC 5.1) oraz OIS w aparacie.

Porównanie parametrów technicznych:

parametry Honor 9 Huawei P10
ekran 5,15" 1920 x 1080 IPS 5,1" 1920 x 1080 IPS
procesor Kirin 960 Kirin 960
GPU Mali-G71 MP8 Mali-G71 MP8
RAM 4 GB 4 GB
pamięć 64 GB 64 GB
system 7.0 Nougat z EMUI 5.1 7.0 Nougat z EMUI 5.1
aparat 12 Mpix, 2-krotny zoom hybrydowy, f/2.2, dwa obiektywy (12 Mpix + 20 Mpix) dwa obiektywy Leica, 12 Mpix f/2.2, OIS, (12 Mpix + 20 Mpix)
kamerka 8 Mpix 8 Mpix
akumulator 3200 mAh 3200 mAh
dual SIM tak, hybrydowy tak, hybrydowy
NFC tak tak
USB USB typu C USB typu C
wymiary 147,3 x 70,9 x 7,45 mm 145,3 x 69,3 x 6,98 mm
waga 155 gramów 145 gramów
cena 2199 złotych 2499 złotych

Co przemawia za Honorem 9?

  • podświetlane przyciski pod ekranem (w P10 są na ekranie lub można ustawić je jako gesty na czytniku)
  • warstwa oleofobowa (palec nieco lepiej „ślizga” się po ekranie + łatwiej go oczyścić z odcisków palców)
  • ładniejsza obudowa, poręczniejsza dzięki zaobleniom krawędzi
  • 2-krotny zoom
  • nie grzeje się podczas intensywnego użytkowania (w P10 takowy problem czasem występuje)
  • port podczerwieni
  • cena (zwłaszcza na niemieckim vMall)

Co przemawia za Huawei P10?

  • brak problemów z polaryzacją ekranu
  • szybsza pamięć wewnętrzna (UFS 2.0 vs eMMC 5.1)
  • OIS w aparacie
  • metalowa obudowa
  • chropowaty włącznik

Benchmarki

Benchmarki Honor 9 Huawei P10
AnTuTu 139246 124235
Geekbench 4
single core 1868 1851
multi core 6478 5999
3D Mark
Ice Storm 13417 13246
Ice Storm Extreme 13092 13241
Ice Storm Unlimited 23865 28109

Wideoporównanie Honora 9 z Huawei P10

Porównanie zdjęć

I miniaturki – po lewej Honor 9, po prawej Huawei P10:

Aparat to chyba najciekawsze kwestia w przypadku porównywanych dziś smartfonów. Wszystko za sprawą tego, że na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że w obu mamy dokładnie te same podzespoły. Bo zarówno Honor 9, jak i Huawei P10, oferują dwa obiektywy – jeden kolorowy 12 Mpix, drugi monochromatyczny 20 Mpix, w obu przypadkach przysłona ma wartość f/2.2 – gdzie jest zatem różnica? Ano tam, gdzie chyba nikt się tego nie spodziewał – w Huawei P10 mamy optyczną stabilizację obrazu, natomiast w Honorze 9 już jej nie uświadczymy.

I może część z Was stwierdzi, że to totalnie bez znaczenia, ale wierzcie mi, stabilizacja obrazu robi robotę i jak spojrzyjcie na zdjęcia zamieszczone poniżej zobaczycie, że na niektórych przykładach fotografie z Honora 9 są nieostre, a te z Huawei P10 już tak. Przechodząc już do samej jakości zdjęć, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest ona podobna w obu przypadkach, ale gdy się już przyjrzymy, to widać, że Huawei P10 radzi sobie lepiej – aparat jest bardziej szczegółowy i rejestruje więcej detali niż ten z Honora 9 – zwróćcie uwagę na drzewa, na zdjęciach z tego pierwszego można dostrzec pojedyncze liście, natomiast na drugim już nie.

Podsumowanie

Tak jak wspominałam na początku tego porównania, o ile w przypadku poprzednich generacji obu smartfonów nie miałam wątpliwości, by polecić Wam Honora 8, tak tutaj moje wskazanie nie jest jednoznaczne, bo i różnica w cenie nie jest już tak duża – wynosi aktualnie ok. 300 złotych. Z jednej strony Huawei P10 nie ma problemów z polaryzacją ekranu, ma też optyczną stabilizację obrazu i szybszą pamięć wewnętrzną, a także metalową obudowę – szczegóły, ale jednak dość znaczące. Z kolei Honor 9 poza skanerem linii papilarnych ma też dwa przyciski dotykowe, ekran pokryty jest warstwą oleofobową, ma też port podczerwieni i ładniejszą, poręczniejszą obudowę, a to za sprawą zaoblonych krawędzi. Wybór, według mnie, wcale prosty nie jest.

Który lepszy – Honor 9 czy Huawei P10?

Huawei P10 czy Honor 9?