Porównanie: Honor 8 vs Huawei P9

W ubiegłym roku Huawei wypuścił na rynek dwa świetne smartfony z ekranem o przekątnej 5,2″: flagowego Huawei P9 oraz, kilka miesięcy później, Honora 8 przeznaczonego dla nieco innego odbiorcy. Oba modele różnią się od siebie szczegółami. Pierwszy ma nieco lepszy procesor i faworyzowany jest przez współpracę z firmą Leica, drugi natomiast… w ogólnym rozrachunku jest według mnie po prostu ciekawszy, a do tego tańszy.

Porównanie parametrów technicznych:

parametry Huawei P9 Honor 8
ekran 5,2" 1920×1080 2.5D IPS 5,2" 1920×1080 2.5D IPS
procesor Kirin 955 Kirin 950
GPU Mali-T880 MP4 Mali-T880 MP4
RAM 3GB 4GB
pamięć 32GB 32GB
system 6.0.1 Marshmallow z EMUI 5.0 (przez HiCare można zainstalować Nougata) 6.0.1 Marshmallow z EMUI 5.0 (przez HiCare można zainstalować Nougata)
aparat 12 Mpix f/2.2 dwa obiektywy Leica 12 Mpix f/2.2 dwa obiektywy
kamerka 8 Mpix 8 Mpix
akumulator 3000 mAh 3000 mAh
dual SIM nie tak, hybrydowy
NFC tak tak
USB USB typu C USB typu C
wymiary 145 x 70,9 × 6,95 mm 145,5 x 71 x 7,45 mm
waga 144 g 153 g
cena 1999 złotych 1689 złotych

Co przemawia za Honorem 8?

  • port podczerwieni
  • czytnik linii papilarnych ze smart key
  • dual SIM (szkoda, że hybrydowy, ale dobrze, że jest)
  • szklana obudowa świetnie mieniąca się w słońcu
  • dłuższy czas pracy (5-6h SoT vs 3,5-4,5h SoT w P9)
  • nieco szybsze działanie głównie dzięki 4GB RAM (vs 3GB w P9)

Co przemawia za Huawei P9?

  • tryb monochromatyczny w aparacie (w Honorze 8 jest wyłącznie tryb czarno-biały, ale to zdecydowanie nie to samo)
  • niższa waga
  • cieńsza, aluminiowa obudowa, co może się podobać bardziej niż szkło
  • obudowa mniej podatna na zbieranie odcisków palców i zarysowania

Wideoporównanie: Honor 8 vs Huawei P9

Benchmarki

Benchmarki Huawei P9 Honor 8
AnTuTu 84460 95903
Quadrant 37078 32394
Geekbench 4
single core 1808 1734
multi core 6503 5433
3D Mark
Ice Storm max max
Ice Storm Extreme max max
Ice Storm Unlimited 19536 18880

Interfejs

Porównanie zdjęć

Huawei oficjalnie nigdzie się do tego nie przyznaje, ale patrząc po parametrach aparatów zamontowanych w porównywanych smartfonach jasne jest, że są to te same soczewki. Z tym, że w przypadku Huawei P9 mamy do czynienia ze współpracą z firmą Leica, która przełożyła się na obecność rewelacyjnego trybu monochromatycznego – w Honorze 8 go zabrakło (a może raczej: został z niego wykastrowany?). Do niedawna sporą różnicą była również możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW tylko w P9, ale po aktualizacji Honora 8 (na razie dostępnej wyłącznie w HiCare), w RAW-ach zapisywać można zdjęcia także w tym modelu.

Patrząc na same technikalia, oba modele mają aparat 12 Mpix z dwoma obiektywami – kolorowym i monochromatycznym, o jasności f/2.2 i rozmiarze piksela 1,25 um. Do naszej dyspozycji jest hybrydowy autofokus, nie ma natomiast optycznej stabilizacji obrazu – w obu produktach.

Standardowo zdjęcia wykonywane były chwilę po sobie z zachowaniem tych samych warunków oświetleniowych i kadru – oczywiście w miarę możliwości. Jak zawsze, wykorzystywałam domyślną aplikację aparatu oraz tryb automatyczny, czyli dokładnie tak, jak robi to zwykły Kowalski.

Jestem bardzo ciekawa, co powiecie o poniższym fotograficznym porównaniu.
A teraz miniaturki, czyli zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości (wystarczy otworzyć w nowej karcie). Honor 8 po lewej, Huawei P9 – po prawej:

Oglądając zdjęcia porównawcze z Honora 8 i Huawei P9 niejednokrotnie, doszłam do wniosku, że są one praktycznie takie same, a różnice pomiędzy nimi – marginalne. Patrząc na fotografie wykonane za pomocą obu smartfonów osobno z całą pewnością powiecie, że ich jakość jest świetna – bardzo dobrze, co ważne, naturalnie odwzorowane kolory, wysoka szczegółowość i ostrość, generalnie trudno się do czegokolwiek „przyczepić”.

Porównując zdjęcia widać wyraźnie, że mamy do czynienia z tą samą soczewką, dzięki czemu w obu przypadkach możemy liczyć na bardzo dobre fotografie. Odnoszę jedynie wrażenie, że czasem niektóre zdjęcia z Honora 8 charakteryzują się nieznacznie wyższym kontrastem (czy to dobrze, czy źle – musicie ocenić sami), ale różnica ta i tak jest niewielka.

Podsumowując: jeśli ktoś jest przekonany, że nie wykorzysta potencjału monochromatycznej matrycy, spokojnie swoje zainteresowanie może kierować w stronę Honora 8. W przeciwnym razie Huawei P9 to świetny wybór. A ja i tak pozostanę przy swoim zdaniu, według którego oba modele pod względem fotograficznym najnormalniej w świecie nie zawodzą – a o to właśnie chodzi, by mieć zawsze pod ręką aparat, na który można liczyć.

Podsumowanie

Pisałam już kiedyś, że w mojej opinii Huawei, wydając na rynek Honora 8, nie był do końca świadomy tego, jak dobry produkt i w jak dobrej cenie wypuścił. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że zabrał nim sobie klientów, którzy wstępnie byli zainteresowani Huawei P9. Wszystko przez to, że pierwszy z nich, nie dość, że jest tańszy, to jeszcze ma kilka udogodnień względem droższego modelu. Takich udogodnień, obok których trudno przejść obojętnie. Mam tu na myśli przede wszystkim dual SIM, więcej pamięci operacyjnej RAM, czytnik linii papilarnych ze zintegrowanym smart key czy port podczerwieni. Dla wielu mają one większe znaczenie niż logo Leica na obudowie i idący za nim, świetny skądinąd, tryb monochromatyczny w aparacie.

Przez dłuższy czas byłam posiadaczką Huawei P9. Później całkiem sporo łączyło mnie z Honorem 8 i… biorąc pod uwagę cenę obu smartfonów i cechy oferowane przez drugiego z nich, moje serce zostaje właśnie przy Honorze 8.

Ale jestem bardzo ciekawa Waszego werdyktu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach i nie zapomnijcie oddać głosu w ankiecie!

Który lepszy: Huawei P9 czy Honor 8?

Huawei P9 cz Honor 8?