haker hacker cybeprzestępca cyberbezpieczeństwo
fot. madartzgraphics / Pixabay

Polska nie radzi sobie z treściami terrorystycznymi w sieci

Komisja Europejska uznała, że Polska nie chroni dostatecznie swoich obywateli przed treściami o charakterze terrorystycznym, które pojawiają się w Internecie. Według ekspertów brakuje skutecznych narzędzi do monitorowania i usuwania takiej zawartości, a brak koordynacji między różnymi służbami utrudnia walkę z tym problemem.

Komisja Europejska przestrzega Polskę

Komisja Europejska nie tylko uznała, że Polska jako kraj nie radzi sobie z treściami terrorystycznymi w sieci, ale również podjęła decyzję o skierowaniu wezwania do Polski w celu usunięcia tego uchybienia. Wezwania te dotyczą m.in. wyznaczenia organów odpowiedzialnych za wydawanie nakazów usunięcia treści oraz powiadamianie KE o tych organach, wskazanie publicznego punktu kontaktowego oraz określenie zasad i środków dotyczących kar za nieprzestrzeganie zobowiązań prawnych.

Polska nie jest tym razem samotną „czarną owcą”. Podobne wezwania zostały skierowane do 21 innych państw członkowskich Unii Europejskiej: Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Niderlandów, Austrii, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Finlandii i Szwecji. Wszystkie kraje mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i usunięcie niedociągnięć wskazanych przez Komisję.

Komisja Europejska podkreśla, że ciągła obecność treści terrorystycznych w Internecie stanowi poważne zagrożenie dla obywateli i ogółu społeczeństwa. Dlatego też Bruksela przedstawiła szereg dobrowolnych i legislacyjnych środków, które mają pomóc złagodzić to zagrożenie.

haker hacker cybeprzestępca komputer laptop terroryzm polska
(fot. iAmMrRob / Pixabay)

Unijne rozporządzenie w sprawie treści terrorystycznych w Internecie

Rozporządzenie w sprawie treści terrorystycznych w Internecie (rozporządzenie TCO), które weszło w życie 7 czerwca 2022 roku, ustanawia ramy prawne dla dostawców usług hostingowych, którzy udostępniają treści użytkowników, by rozwiązać problem rozpowszechniania treści terrorystycznych w Internecie.

Jednym z założeń rozporządzenia jest to, że dostawcy usług hostingowych muszą usuwać treści terrorystyczne na polecenie organów państw członkowskich w ciągu godziny oraz podjąć działania, jeśli ich platformy są zagrożone takimi treściami. Rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich dostawców usług hostingowych działających w UE, w tym dostawców mediów społecznościowych, usług udostępniania wideo, obrazów i dźwięku.

Państwa członkowskie muszą wyznaczyć odpowiednie organy dysponujące uprawnieniami i zasobami oraz ustanowić kary finansowe, które mogą sięgać nawet 4% obrotu dostawcy usług hostingowych, za naruszenie obowiązków wynikających z rozporządzenia. Państwa członkowskie muszą również powiadomić Komisję o przyjętych środkach i przepisach dotyczących kar, aby zapewnić skuteczne egzekwowanie TCO.