fot. Buro Millennial / Pexels

Jest dobrze – Polacy kupują coraz droższe smartfony

Nastały takie czasy, że nie trzeba wydawać majątku, aby kupić porządnie wyposażony sprzęt, który zaspokoi oczekiwania przeciętnego użytkownika. Po przeprowadzeniu badań okazało się jednak, że Polacy przeznaczają coraz więcej pieniędzy na zakup smartfona.

Z danych przygotowanych dla „Rzeczpospolitej” przez firmę analityczną GfK wynika, że w pierwszym półroczu 2019 roku Polacy wydali średnio na inteligentny telefon 325 dolarów, tj. równowartość ~1240 złotych. Dla porównania, jeszcze dwa lata temu, w 2017 roku, konsumenci w Polsce przeznaczali na ten cel średnio 285 dolarów, co przy ówczesnym kursie dawało równowartość niespełna 1100 złotych.

Reklama

Wydawać by się mogło, że ~150 złotych różnicy to niewiele, ale trzeba pamiętać, że w ostatnich miesiącach na polskim rynku zadebiutowało wiele smartfonów, które kosztują poniżej 1000 złotych, a oferują naprawdę dużo (zob. Redmi Note 7), więc za tę kwotę spokojnie da się kupić porządnie wyposażony sprzęt ze średniej półki. Wygląda jednak na to, że klienci w Polsce coraz chętniej sięgają po droższe urządzenia, które oferują najnowsze rozwiązania i innowacje.

Co ciekawe, podczas gdy w naszym kraju konsumenci wydają coraz więcej na zakup smartfona, to w skali światowej odnotowano spadek średniej ceny kupionego urządzenia o 2% względem 2017 roku. Mimo to, nadal jest ona wyższa niż w Polsce, gdyż w 2018 roku wynosiła 384 dolary, czyli aż o 59 dolarów (~230 złotych) więcej.

Warto jednak odnotować, iż w raporcie GfK wzięto pod uwagę wyłącznie sprzedaż na tzw. rynku otwartym. Co prawda wszyscy operatorzy sprzedają również smartfony bez umowy, lecz Play przestał udzielać informacji nt. liczby sprzedanych w ten sposób urządzeń, a Orange sprzedaje wszystkim klientom (a nie tylko swoim abonentom) sprzęty bez kontraktu dopiero od kilku dni.

GfK przy okazji informuje, że w 2018 roku segment najdroższych smartfonów (kosztujących powyżej 800 dolarów) odpowiadał za 12% całej sprzedaży (vs 9% w 2017 roku). Z kolei ten, w którym znajdują się urządzenia w cenach od 150 do 400 dolarów (tzw. średnia półka) za aż 46%. Mowa tu jednak już o ujęciu globalnym, nie sytuacji w samej Polsce.

Rynek smartfonów w Polsce w Q1 2019

Huawei przed Samsungiem, Apple przed Xiaomi. Oto rynek smartfonów w Polsce

Źródło: cyfrowa.rp.pl