dziewczyna zakupy shopping torba
fot. StockSnap / Pixabay

To już oficjalny koniec tanich zakupów na AliExpress i w innych chińskich sklepach

Dziś kupowanie w chińskich sklepach jest tak samo popularne wśród klientów, jak składanie zamówień w lokalnych sklepach internetowych. Te pierwsze mają jednak tę przewagę, że oferują towary w znacznie niższych cenach. Już wkrótce robienie zakupów na AliExpress, Gearbest i innych platformach z Chin przestanie się jednak aż tak opłacać, jak do tej pory. To pewne.

Chociaż w ostatnim czasie można zauważyć, że niektórzy chińscy sprzedawcy obrali podobną strategię, jak kiedyś ci sprzedający na Allegro (tj. oferują towar w dużo niższej cenie niż konkurencja, ale nadrabiają horrendalnie wysokimi kosztami dostawy i koniec końców wychodzi podobnie jak u innych), to mimo wszystko w wielu przypadkach i tak opłaca się kupować w chińskich sklepach. Tym bardziej, że szczególnie AliExpress w ostatnim czasie podjęło szereg kroków, które sprawiają, że zakupy stają się jeszcze przyjemniejsze – m.in. dlatego, że znacząco skrócił się czas dostawy zamówienia.

Koniec tanich zakupów na AliExpress, Gearbest i innych chińskich sklepach – wszystko przez pakiet e-commerce

Niestety (dla klientów), czasy tanich zakupów w chińskich sklepach wkrótce odejdą w zapomnienie. Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 lipca 2021 roku zacznie obowiązywać pakiet e-commerce, którego polska implementacja została wczoraj przyjęta przez Radę Ministrów.

W założeniach ma to „uszczelnić VAT” w międzynarodowym handlu i zwiększyć konkurencyjność polskich oraz europejskich firm względem tych spoza Unii Europejskiej. Według Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, „to szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE”.

Ponadto pakiet e-commerce ma ułatwić działalność polskim przedsiębiorstwom, które prowadzą międzynarodową sprzedaż online, ponieważ dzięki niemu będą się rozliczać wyłącznie w Polsce, a wszelkie należności względem innych krajów rozliczy już samo państwo, w którym firma ma zarejestrowaną działalność.

pakiet e-commerce AliExpress Gearbest
źródło: Ministerstwo Finansów

Jednocześnie pakiet e-commerce, jak powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski, „w zamyśle Komisji Europejskiej ograniczy napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do Unii Europejskiej”. Od 1 lipca 2021 roku każda przesyłka z AliExpress, Gearbest i innych sklepów z Chin zostanie opodatkowana, tj. zamawiający będzie musiał zapłacić podatek. Jego wysokość ma zależeć od rodzaju towaru i jego wartości.

Dzięki tej zmianie budżety europejskich państw zostaną zasilone ogromnymi kwotami, ponieważ każdego roku napływają do nich miliony przesyłek z AliExpress, Gearbest i innych sklepów. Niewykluczone jednak, że pakiet e-commerce przyczyni się do zmniejszenia ich liczby, aczkolwiek klienci na pewno nie przestaną zamawiać w Chinach.

Prawdopodobnie też ponownie można spodziewać się, że chińscy sprzedawcy z AliExpress, Gearbest i innych platform zakupowych pomogą swoim klientom zapłacić jak najmniejszy podatek, sztucznie zaniżając wartość przesyłanego towaru i przypisując go do grupy, od której naliczany jest najniższy podatek.