Poczta Polska - logo
(fot. Poczta Polska)

Spodziewasz się przesyłki z Chin? Uważaj na SMS-y podszywające się pod Pocztę Polską

Już 1 lipca Poczta Polska przejmie obsługę celną przesyłek spoza Unii Europejskiej, co niestety już zostało wykorzystane przez internetowych oszustów, którzy przeprowadzają groźne akcje phishingowe.

Poczta Polska przejmie obsługę celną Waszych przesyłek z AliExpress

Zmiana wejdzie w życie już 1 lipca, co oznacza, że Poczta Polska stanie się wtedy podmiotem, który będzie mógł dokonać zgłoszenia celnego za klienta dokonującego zakupu w sklepie internetowym z Azji, czyli na przykład AliExpress. Ma to za zadanie ograniczyć dostarczanie towarów spoza Unii Europejskiej, bez uprzedniego opłacenia cła i podatku VAT.

Niestety, żyjemy w takich czasach, że coraz trudniej uchronić się przed różnego rodzaju oszustwami. Cyberprzestępcy wykorzystają każdą okazję, nawet zmiany w regulacjach prawnych.

Uwaga na ataki phishingowe

Ataki phishingowe, opierające się o nadchodzące zmiany w Poczcie Polskiej, opierają się na wysyłaniu do użytkowników zawirusowanych wiadomości, które zawierają prośby o uzupełnienie dokumentacji celnej w związku z zakupami dokonanymi w azjatyckich sklepach internetowych. Można w ten sposób przekazać oszustom wrażliwe dane osobowe, a nawet stracić pieniądze z konta bankowego.

Po kliknięciu w załącznik albo link, znajdujący się w otrzymanej wiadomości, komputer może zostać zarażony wirusem, w tym wypadku koniem trojańskim, który pozwoli przestępcom wykraść dane i przejąć kontrolę nad komputerem. W przypadku najnowszego ataku cyberprzestępców, jaki wykryliśmy, użytkownik może też zostać poproszony o dane logowania do banku albo innych serwisów. Grozi to przekazaniem wrażliwych danych osobowych, a nawet utratą pieniędzy z kont bankowych. Kategorycznie wyjaśniamy, że Poczta Polska nie wysyła do klientów maili dotyczących cła i nigdy nie prosi swoich klientów o dane bankoweJustyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej
poczta polska
Fot. Poczta Polska

Poczta Polska zaznacza, że nie wysyła do swoich klientów maili, które dotyczą cła i nigdy nie prosi o ich dane bankowe. W przypadku otrzymania takiej wiadomości zaleca się zgłoszenie jej na adresy mailowe umieszczone na stronie internetowej Poczty Polskiej.

Niestety, oszuści nie śpią, dlatego pamiętajmy, żeby nigdy nie przekazywać swoich danych podejrzanym osobom i instytucjom.