Plus Cyfrowy Polsat internet podsumowanie 2020 rok
źródło: Polkomtel

Klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu wykorzystują coraz więcej internetu. Padł absolutny rekord przesłanych danych

Trudno żyje się bez internetu w XXI wieku, a jego znaczenie dodatkowo ogromnie wzrosło w okresie globalnej pandemii COVID-19, która dotknęła również mieszkańców Polski. Widać to po ruchu internetowym, jaki przez cały 2020 rok odnotowywał Plus oraz Cyfrowy Polsat.

Ile danych przetransferowali w 2020 roku klienci sieci Plus i Cyfrowego Polsatu?

Jak podaje Polkomtel, klienci sieci Plus i Cyfrowego Polsatu w 2020 roku przetransferowali w sumie PONAD PÓŁTORA MILIARDA gigabajtów danych. Jest to aż o 36% więcej niż w ubiegłym roku. Jednocześnie jest to też już drugi rok z rzędu, kiedy liczba przesłanych gigabajtów przekroczyła miliard.

Dokładniej w 2020 roku klienci sieci Plus i Cyfrowego Polsatu przetransferowali 1518 petabajtów (PB) danych, a jeden petabajt to milion gigabajtów. To liczba, której nie da się nawet wyobrazić. Można natomiast zobaczyć, jak ogromnie wzrosła ilość przesyłanych danych w porównaniu z 2019 rokiem:

Plus Cyfrowy Polsat internet podsumowanie 2020 rok
źródło: Polkomtel

Jak widać, w marcu 2020 roku ilość przetransferowanych danych drastycznie się zwiększyła względem lutego, na co niewątpliwie miało wpływ ogłoszenie narodowego lockdownu i przeniesienie zarówno nauki, jak i pracy do domowego zacisza.

Klienci sieci Plus i Cyfrowego Polsatu intensywnie korzystali z internetu aż do maja, natomiast w czerwcu widać zmniejszenie ilości przetransferowanych danych, co zapewne miało związek z poluzowaniem obostrzeń. Co jednak ciekawe, jak zauważa Polkomtel, w wakacje ruch internetowy również był wyższy niż rok wcześniej, mimo że rząd pozwolił mieszkańcom Polski pojechać na wakacje, podczas których (teoretycznie) mniej korzysta się z internetu.

Ponowny, drastyczny wzrost zaczął się od września 2020 roku, co zapewne wynika z szybkiego powrotu do nauki zdanej w szkołach w całej Polsce.

Plus Cyfrowy Polsat internet podsumowanie 2020 rok
źródło: Polkomtel

Największy wzrost ilości przetransferowanych danych rok do roku odnotowano jednak w listopadzie (46%), aczkolwiek niewiele mniejszy był on również w marcu (44%), kwietniu (45%) i maju 2020 roku (44%), kiedy to uderzyła w nas pierwsza fala pandemii COVID-19, która zamknęła mieszkańców Polski w domach.

Powyższe dane pokazują, że inwestycje w sieć 5G są niezbędne i Plus już je uczynił – aktualnie w zasięgu jego sieci piątej generacji (2600 MHz TDD) jest 7 mln mieszkańców Polski, ale jeszcze w tym roku liczba ta ma się zwiększyć do ponad 11 mln. Tylko dzięki 5G operatorzy będą w stanie obsłużyć wzmożony i stale zwiększający się ruch internetowy, gdyż sieć ta charakteryzuje się przede wszystkim większą pojemnością. Pozwala też osiągnąć wyższe prędkości (Polkomtel deklaruje obecnie do 600 Mbit/s), ale nie one są najważniejsze, bo prawdopodobnie nieprędko będą one osiągalne, jeśli w ogóle.