PlayStation 5 walczy o klientów, pomimo problemów z dostępnością sprzętu
PlayStation 5 walczy o klientów, pomimo problemów z dostępnością sprzętu

Hej, PlayStation 5! Aktualizacja wprowadza komendy głosowe

Członkowie wewnętrznego programu testów Sony, powoli zapoznają się z kolejną aktualizacją oprogramowania dla PlayStation 5. Choć zmian pojawi się mnóstwo, najciekawszą z nich zdecydowanie wydaje się obecność komend głosowych.

PlayStation 5 nareszcie nas usłyszy

Na początek dość smutna wiadomość. Komendy głosowe są sprawdzane jedynie w języku angielskim. Oznacza to, że z funkcji skorzystają obecnie testerzy ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

Reszta nie traci jednak zbyt wiele. Komendy głosowe pozwolą na otwieranie konkretnych gier, aplikacji, a także ustawień. Wystarczy krzyknąć Hey, PlayStation!, by konsola nasłuchiwała dalszych poleceń. Funkcja ta jest już obecna na poprzednim sprzęcie Sony, więc taki dodatek wydaje się naturalną koleją rzeczy.

PlayStation 5 pozwoli na regulację prędkości i głośności komunikatów, a także opóźnienie momentu reakcji na polecenie. (źródło: PlayStation Blog)
PlayStation 5 pozwoli na regulację prędkości i głośności komunikatów, a także opóźnienie momentu reakcji na polecenie. (źródło: PlayStation Blog)

To jednak nie wszystkie ułatwienia dostępu, jakie Sony przygotowało w nadchodzącej aktualizacji. Czytnik ekranu zostanie poszerzony o kolejne wspierane języki: rosyjski, arabski, holenderski, brazylijską odmianę języka portugalskiego, koreański oraz co najważniejsze – polski! Od nowej aktualizacji, funkcja ta wesprze już 15 języków. Niezły wynik, jak na ponad rok życia konsoli.

Ostatnim ustawieniem w tej kategorii jest możliwość włączenia dźwięku mono na słuchawkach, zamiast opcji 2D oraz 3D Audio. Ułatwienie, które przyda się z pewnością osobom niedosłyszącym.
Ciekawostką jest również możliwość włączenia dźwięku mono na słuchawkach, zamiast opcji 2D oraz 3D Audio. Ułatwienie, które przyda się z pewnością osobom niedosłyszącym. (źródło: PlayStation Blog)

Garść mniejszych usprawnień

Choć najbardziej waleczni posiadacze PlayStation 5 czekają na implementację VRR, Ci jeszcze będą musieli obejść się smakiem. Ogrom usprawnień czeka za to interfejs konsoli. Karty trofeów otrzymały zmodyfikowane projekty grafik, a główny ekran pomieści teraz do 14 wybranych ikon.

Funkcja Keep in Home sprawi, że mimo uruchamiania wielu aplikacji, wybrana przez nas apka nigdy nie zniknie z głównego ekranu. Mała zmiana zajdzie również w kolekcji gier, która może teraz być sortowana również na podstawie gatunków posiadanych pozycji. Miłą poprawką jest też nowa alokacja Share Screen, które odpalimy z menu wywołanego przyciskiem Create na kontrolerze Dual Sense.

Ciekawostką jest też przekształcenie trybu imprez, umożliwiającego komunikację ze znajomymi na PlayStation Network. Od teraz mamy wybór między imprezą zamkniętą lub otwartą. Różnica jest taka, że do zamkniętej mają dostęp tylko te osoby, które otrzymają od nas zaproszenie. Jeżeli podczas otwartego czatu nie spodoba nam się jakieś zachowanie, będziemy mogli je zgłosić PlayStation dzięki indykatorom aktualnie mówiącej osoby. Otwarte imprezy zobaczymy teraz również z poziomu Game Base, jeżeli nasi znajomi będą jakieś organizować.

Często żongluję grami na PlayStation 5, więc Keep in Home pomoże mi zachować faworytów na głównym ekranie (źródło: PlayStation Blog)
Często żongluję grami na PlayStation 5, więc Keep in Home pomoże mi zachować faworytów na głównym ekranie (źródło: PlayStation Blog)

Zwykli śmiertelnicy będą jeszcze musieli chwilę poczekać na obiecane przez Sony zmiany. Poczekać musi też moja konsola, która głodna jest jakichkolwiek aktualizacji. A tymczasem, niech testują! Choć dalej bez VRR, to wielu powinno być zadowolonych.