Playbook vs. Dell Streak 7 vs. iPad vs. Xoom + Nokia ;-)

Reklama

Pozwolę sobie wykorzystać bardzo ciekawy sposób na porównanie ww. urządzeń, którego dokonali Panowie/Panie z serwisu skattertech.com. Naprawdę, gratulacje za świetny pomysł. Moja jedyna uwaga czy raczej życzenie, to aby grafika poniżej została zaktualizowana 9 lutego (o ile tego dnia nastąpi premiera iPada 2) oraz kolejny raz w okolicy 13 lutego (w tym dniu możemy się spodziewać premiery Samsunga Galaxy Tab 2 i być może tabletu Nokii – o tym na samym końcu).

A teraz właściwe porównanie:

A co do wspomnianej wyżej Nokii, która w tym porównaniu nie występuje. Im bliżej targów MWC 2011 (z których będziemy przeprowadzać relację bezpośrednio z Barcelony) tym więcej plotek. Jak sami pamiętacie wstępne zapowiedzi mówiły o prezentacji tabletu Nokii właśnie w dniu 13-stego lutego ale być może (zamiast) czeka nas jeszcze większe wydarzenie. Zapewne kilka osób, które czytało moje rozważania nad branżą tabletów w tym wpisie zauważyło wzmiankę na temat Nokii oraz porównania jej do Samsunga. Zapewniam Was, że do konkluzji takiej doszedłem całkowicie niezależnie od doniesień o których zaraz napiszę. Chyba każda osoba obserwująca (choćby z grubsza) branżę telefoniczno – tabletowo – komputerową doszłaby do podobnych wniosków. Nokia potrzebuje zmiany. Ostatnie plotki dotyczące tej zmiany mówią o całkowitej zmianie platformy. System MeeGo ma zostać porzucony a do nowych smartfonów (i być może tabletów) Nokia ma zaadoptować Androida lub Windows Phone Microsoftu. Nie znając szczegółów rozmów za kulisami można uznać, że obie opcje mają takie same szanse, 50/50. Część obserwatorów rynku wskazuje, że obecny prezes fińskiego koncernu jest byłym pracownikiem firmy Microsoft, i z którym rozstał się w dobrych stosunkach. Z mojego (całkiem prywatnego) punktu widzenia także wydaje się, że Windows Phone w Nokii jest bardziej prawdopodobny niż Android i to nie z powodu osoby prezesa.

1. Microsoft bardzo potrzebuje takiego partnera jak Nokia, z dużym doświadczeniem, które wbrew pozorom jest bardzo potrzebne. Jak widać po premierze Windows Phone koncern LG nie do końca jest stanie zapewnić podobny image jak aktualnie mariaż Google’a i Motoroli.

2. Czy Nokia będzie się chciała przestać wyróżniać na rynku od innych producentów i być takim samym „petentem” w Mountain View jak inne firmy prezentujące coraz to nowe modele telefonów z Androidem na pokładzie?

3. Obie firmy chciałby we właściwy sposób zaistnieć na rynku tabletów. Obie mają bardzo opóźniony start i osobno będzie im bardzo ciężko dogonić konkurencję – za to razem… nawet gdyby to jeszcze miało potrwać – premiera nowego tabletu Nokii z Nowym systemem Microsoftu byłaby na pewno dużym wydarzeniem (większym niż tablet czy telefon Noki z Androidem – kolejny telefon/tablet taki jak inne).

4. Mogę się mylić ale dla obu firm byłaby to chyba też bardziej pożądana sytuacja ze względu na akcjonariuszy i rynek akcji.

Ja w każdym razie bardzo bym sobie (i nam) tego życzył, bo w przyszłości na pewno zaostrzyłby to konkurencję na rynku dając w efekcie nam, konsumentom, tańsze i przede wszystkim lepsze produkty.