antena maszt stacja bazowa nadajnik Play logo
fot. Pixabay, Wikipedia

Play szuka oszczędności – sprzeda swoje stacje bazowe

W obliczu konieczności zwiększenia wydatków na infrastrukturę, związanych z budową sieci 5G, operatorzy szukają sposobów na to, by pozyskać dodatkowe środki. Na ciekawe posunięcie może zdecydować się operator sieci Play, rozważający sprzedaż posiadanych stacji bazowych.

BTS-y Play są bardzo cenne

Obecnie spółka Play Communications S.A. jest właścicielem około 8000 BTS-ów, z czego niespełna połowę z nich stanowią wieże. Ich łączna wartość to przeszło 800 milionów euro, które, w przypadku udanego przeprowadzenia transakcji sprzedaży, zasiliłyby konto operatora i pozwoliło na realizację nawet tych bardziej śmiałych planów związanych z dostosowaniem sieci do łączności 5G.

O tym, że zarządzający operatorem mają takie plany, poinformowała agencja Bloomberg.

fot. ABTransLublin

Outsourcing kluczem do oszczędności?

Operacja, której przeprowadzenie planowane jest na 2021 rok, będzie polegała na przeniesieniu infrastruktury sieciowej do wydzielonej w tym celu spółki, a następnie sprzedaży udziałów w niej. Zakupem mogliby być zainteresowani inni operatorzy infrastrukturalni z Europy oraz fundusze inwestycyjne.

Play korzystałby ze sprzedanej infrastruktury na zasadzie outsourcingu, co przy odpowiedniej konstrukcji umów pozwoliłoby na optymalizację kosztów wydawanych na korzystanie z niej.

Play nie jest pierwszy

Wydzielenie infrastruktury sieciowej do spółki-córki nie jest, w przypadku polskich operatorów, nowością. Na podobny krok już wcześniej zdecydowały się podmioty tworzące Grupę Cyfrowy Polsat. Rezultatem powziętych decyzji było przeniesienie BTS-ów Polkomtela, Sferii i Aero2 do powołanej w tym celu spółki Polkomtel Infrastruktura sp. z o.o.

Na tę chwilę nie wiadomo jednak nic o ewentualnym sprzedaży infrastruktury również przez Grupę Cyfrowy Polsat, co nie oznacza, że podobne koncepcje nie pojawią się w przyszłości.

Infrastruktura – inwestycja w przyszłość

Budowa sieci 5G to jedno z największych i najważniejszych wyzwań, z jakimi w czasie swojego istnienia mierzyli się polscy operatorzy infrastrukturalni. Konieczność zapewnienia abonentom jak najlepszych parametrów dostępu do sieci, wywołana przede wszystkim rosnącymi wymaganiami i konkurencją, sprawia, że inwestycje sieć będą największe od lat.

Play 5G
fot. Play

Sporym obciążeniem dla budżetu będzie również aukcja częstotliwości pod budowę sieci 5G, która odbędzie się najprawdopodobniej jesienią 2020 roku. Dodatkowe środki z pewnością przydadzą się wszystkim operatorom, a korzystanie z usług outsourcerów to jeden ze sposobów, by zoptymalizować wydatki.