LG opublikowało plan aktualizacji smartfonów do Androida 9.0 Pie. Na nowy system jeszcze długo poczekasz

Nawet najwięksi fani LG muszą przyznać, że firma ta nie do końca radzi sobie z aktualizacjami systemu Android. Zarówno comiesięczne pakiety poprawek, jak i duże aktualizacje z nowymi wersjami systemu, wydawane są z dużym opóźnieniem. Sytuację miało poprawić utworzenie Centrum Aktualizacji Oprogramowania w kwietniu bieżącego roku. Niestety, wszystko wskazuje na to, że zmieniło się niewiele, a aktualizacje niektórych telefonów do wersji Android 9.0 Pie stoją pod znakiem zapytania.

Do tej pory do nowej wersji systemu LG zaktualizowało swój najnowszy telefon LG G7 One z czystym systemem Android One. W grudniu w Korei Południowej rozpoczęły się beta testy Androida Pie dla modelu LG G7 ThinQ. Na temat pozostałych modeli zapadła cisza, przerwana przez dział mobilny LG, który opublikował plan aktualizacji dla flagowców na pierwszy kwartał 2019 roku. Wnioski z tego dokumentu nie nastrajają pozytywnie.

Reklama

W pierwszym kwartale 2019 aktualizację do wersji Android 9.0 Pie ma otrzymać jedynie LG G7 ThinQ, i to tylko w Korei Południowej. Terminy dla pozostałych rynków czy modeli nie zostały wskazane. Co więcej, LG zastrzega, że nie jest to pełna lista, ale też nie każdy model telefonu na pewno tę aktualizację otrzyma.

Lista spodziewanych modeli, które otrzymają aktualizację do nowej wersji systemu nie jest jeszcze zamknięta, z uwagi na prowadzoną analizę technologiczną. Jeżeli nie będziemy w stanie dostarczyć optymalnej wydajności dla konsumentów w trakcie prowadzonych testów technicznych sprzętu, aktualizacje OS mogą nie zostać wdrożone.

Inaczej mówiąc: możliwe że LG G6 czy LG V30 aktualizacji do Pie nie otrzymają z uwagi na „brak optymalnej wydajności”.

Opublikowana lista aktualności na pierwszy kwartał 2019 obejmuje:

LG G7 ThinQ:

aktualizacja do Androida Pie,

– szereg poprawek technicznych dotyczących działania telefonu,

– wsparcie dla połączeń wideo wysokiej jakości,

– grudniowe poprawki bezpieczeństwa Google.

LG V40 ThinQ:

– wprowadzenie funkcji PentaShot w aplikacji aparatu,

– funkcja wskazywania miejsca parkowania i powiadamiania o metrze w ustawieniach kontekstowych,

– poprawki działania alarmów w aplikacji Zegar.

LG V30 ThinQ:

– dodanie funkcji DTS: X 3D stereo,

– szereg poprawek technicznych,

– poprawki bezpieczeństwa Google.

LG G6:

– poprawienie jakości połączeń głosowych,

– poprawki funkcji TalkBack oraz LG Pay.

Opublikowana lista, w szczególności w kontekście LG V40, jest zaskakująca. Model ten został wydany pod koniec 2018 roku ze starą wersją systemu i obietnicą szybkiej aktualizacji. Nie udostępniono nawet wersji beta do testów. Tymczasem bezpośrednia konkurencja z Korei, czyli Samsung, wydaje kolejne aktualizacje do Androida 9.0 Pie wraz z całkowicie przebudowaną zakładką. Podobnych problemów nie mają też inni producenci.

Kwestia dostępności aktualizacji oraz szybkiego wdrożenia nowych wersji systemu dla wielu kupujących jest kluczowa. LG złożyło w tym roku obietnice, że będzie lepiej. Niestety nie jest. Modele G6 i V30 miały otrzymać tryb portretowy – nie otrzymały. G7 ThinQ nadal boryka się ze słabą aplikacją aparatu – dla producenta wszystko jest OK. Mimo wszystko, miejmy nadzieję, że w nadchodzącym nowym roku polityka aktualizacyjna nabierze tempa.

Źródło: xda developers; LG Korea