(fot. Pine64)

Nadchodzi Pinebook Pro – oto jak działa laptop z Linuksem za 199 dolarów

Nowy laptop za 199 dolarów (równowartość ~760 złotych), który poradzi sobie z podstawowymi zadaniami i będzie całkiem dobrym urządzeniem – właśnie tak cel obrali sobie pracownicy Pine64, którzy zamierzają dostarczyć naprawdę taniego laptopa działającego pod kontrolą Linuksa.

Pinebook Pro – specyfikacja

Już wcześniej mogliśmy poznać część specyfikacji tego wyjątkowo interesującego laptopa. Wiemy już, że jego sercem będzie procesor Rockchip RK3399, a przetwarzaniem grafiki zajmie się układ Mali-T860 MP4. Użytkownik do dyspozycji otrzyma 4 GB RAM i 64 GB pamięci na dane (eMMC). Pojawi się też możliwość zamontowania dysku SSD.

Pinebook Pro zaoferuje 14-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości Full HD, a do tego jeszcze gniazdo na kartę pamięci microSD, kamerkę do wideorozmów, mikrofon i głośniki. Lista złączy ma składać się z USB 3.0, USB 2.0, USB typu C, a także minijacka. Do łączności bezprzewodowej posłuży moduł Wi-Fi 802.11 ac i Bluetooth w wersji 4.2. Pojemność akumulatora to natomiast 10000 mAh.

Co ciekawe, mimo naprawdę niskiej ceny, całość ma zostać zamknięta w aluminiowej obudowie.

Jak działa laptop za 199 dolarów?

Po przedstawieniu planów stworzenia taniego laptopa z Linuksem, zespół Pine64 intensywnie pracował nad zrealizowaniem obranych wytycznych. Efekt tych prac możemy już poznać na nowym wideo, które zostało udostępnione w internecie.

Materiał pokazuje, jak Pinebook Pro radzi sobie z odtwarzaniem wideo w rozdzielczości 4K, obsługą YouTube’a i zewnętrznego monitora. Co więcej, możemy zobaczyć ogólną płynność systemu operacyjnego i uruchomionej przeglądarki internetowej. Owszem, wyraźnie widać, że Pinebook Pro ma problemy z zapewnieniem sprawnej pracy (np. podczas ładowania strony YouTube’a), ale osiągnięty efekt i tak jest zaskakująco dobry. W końcu mówimy o laptopie za 199 dolarów, który prawdopodobnie sprawdzi się w wielu zadaniach, takich jak przeglądanie internetu, oglądanie wideo czy praca z pakietem biurowym.

Twórcy zaznaczają, że mimo dużych postępów, wciąż występują problemy ze sprzętem. W Pinebook Pro na aktualnie używanej płycie głównej nie działa dźwięk, a także pojawiają się problemy z ładowaniem akumulatora i stabilnością pracy. Wkrótce powinny one jednak zostać wyeliminowane. Możliwe, że laptop będzie gotowy w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

źródło: Pine64, Liliputing