Pinebook Pro może być fajnym i tanim laptopem do używania Linuksa

Już jakiś czas temu zauważyłem taką prawidłowość, mówiącą, że większość tanich laptopów – nie tylko te używane, ale również nowe z Chin – bardzo dobrze działają pod kontrolą wybranej dystrybucji Linuksa. Ciężko jednak jest wybrać sprzęt idealny pod ten system. Ja na swoim Chuwi LapBook 12.3 miewam pewne problemy. Firma Pine64, o której już wspominałem nie raz na łamach Tabletowo, zamierza przygotować specjalnego laptopa, który będzie i tani, i dobry.

Choć Linux działa świetnie na moim Lapbooku to mam pewien problem. Otóż niektóre z moich ulubionych systemów (zwłaszcza Peppermint) nie obsługują tak wysokiej rozdzielczości (HiDPI), przez co elementy wyświetlane nie są dobrze skalowane (tj. powiększone). Nawet jeśli mamy system z kompatybilnym środowiskiem graficznym, to okazuje się, że niektóre z aplikacji również się nie skalują. Jest to naprawdę denerwujące.

Firma Pine64 zamierza wyprodukować i sprzedawać laptop średnich rozmiarów, który ma działać świetnie pod Linuksem i kosztować naprawdę niewiele. W zasadzie jego cena będzie nie większa od kwoty, którą zapłaciłem za Lapbooka 12.3. Pinebook Pro ma kosztować zaledwie 199 dolarów amerykańskich, co w przeliczeniu daje około 765 złotych.

Co ma oferować ten sprzęt? Laptop bazować będzie na 64-bitowym, sześciordzeniowym procesorze ARM Rockchip RK3399, który współpracować będzie z czterema gigabajtami pamięci RAM. Na pliki użytkownika przewidziano natomiast 64 gigabajty pamięci wbudowanej eMMC. Obraz wyświetlany będzie na ekranie o przekątnej 14 cali i rozdzielczości Full HD. Co ważne, wyświetlacz ma być wykonany w technologii IPS. Całość zasilać ma ogniwo o pojemności 10000 mAh.

Pinebook Pro

Spodziewamy się również, że na pokładzie znajdziemy minimum 1 port USB 3.0 i USB-C z obsługą ładowania. Nie powinno także zabraknąć Bluetooth, WiFi czy głośników. Co ciekawe, laptop ma być wykonany z aluminium, co jest oczywiście na plus. Pinebook Pro będzie można traktować jako linuksowy zamiennik dla chińskich, tanich laptopów, a także średniopółkowych Chromebooków.

Jak na razie nie mamy dokładnej daty prezentacji tego sprzętu. Pine64 jedynie deklaruje, że laptop będzie można kupić jeszcze w tym roku. Jeśli jednak jesteście ciekawi innych urządzeń od tej firmy, to polecam zainteresować się oryginalnym Pinebook’iem. Kosztuje on 99 dolarów, oferuje bardzo słabą specyfikację, a zarazem wydaje się być naprawdę ciekawym sprzętem do totalnie podstawowych zastosowań.

Źródło OMG!Ubuntu; na zdjęciu głównym znajduje się oryginalny Pinebook