Oculus Quest 2

Oculus Quest 2 na pierwszych przeciekach – najciekawsze gogle VR doczekają się następcy

Pierwsza generacja gogli wirtualnych rzeczywistości Oculus Quest okazała się niemałym hitem. Pewne więc było, że prędzej czy później na rynku pojawi się ich następca. Wyciekło sporo informacji dotyczących nadchodzących gogli VR – przed wami Oculus Quest 2.

Reklama

Zdaje się, że gogle wirtualnej rzeczywistości nie podbiły rynku tak mocno, jak chcieli tego początkowo ich producenci. Nie zmienia to jednak faktu, że VR stał się ważną częścią dzisiejszej technologii, która jest szczególnie popularna wśród graczy. Cieszy więc, że producenci tego sprzętu nie zwalniają tempa i tworzą kolejne generacje swoich gogli.

Już za dwa dni ma odbyć się specjalna konferencja Oculusa, jednak jak to przy wielkich prezentacjach bywa, sporo informacji wycieka chwilę przed oficjalnymi zapowiedziami. Tak jak i teraz, w przypadku Oculus Quest 2.

Oculus Quest 2 – duży przeciek informacji

Pierwsza generacja Oculus Quest okazała się niemałym hitem, za sprawą swojej dość przystępnej ceny i naprawdę dużych możliwości. Pewne więc było, że w niedalekiej przyszłości na rynku pojawi się ich następca. Oto właśnie on.

Oculus Quest 2 ma być pod praktycznie każdym względem lepszy od poprzednika – jak to z reguły bywa w przypadku następcy. Czego mamy się więc spodziewać? Bardziej wydajnych podzespołów, lepszej ergonomii, ulepszonych kontrolerów i znacznie wyższej rozdzielczości ekranów.

Wygląd samego sprzętu jakoś znacząco się nie zmieni, w przeciwieństwie do jego wagi – ta ma być nieco niższa, co w przypadku gogli wirtualnej rzeczywistości zawsze jest dobrą wiadomością.

Przypominam, że gogle Quest działają na Androidzie i są w pełni samodzielne. Postanowiono przy tym zachować jedną z największych zalet poprzednika — Oculus Link. Jest to technologia, która pozwala podpiąć gogle Oculus Quest do PC i używać ich jak standardowych gogli wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu dostajemy produkt, który w pewnym sensie jest urządzeniem 2w1 – za to kolejny plusik!

Oculus Quest 2 – specyfikacja

Moim zdaniem najciekawszą rzeczą, która wypłynęła przed oficjalną prezentacją to specyfikacja techniczna samych gogli. Spójrzcie zresztą sami:

  • procesor: Qualcomm Snapdragon Xr2
  • wyświetlacz: sumaryczna rozdzielczość wyświetlanego obrazu to „niemal 4K”, a więc nieznacznie mniej niż 2K na jedno oko
  • pamięć RAM: 6 GB
  • pamięć wewnętrzna: do 256 GB
  • łączność: USB typu C kompatybilne w Oculus Link, złącze słuchawkowe, Wi-Fi

Cieszy przede obecność ekranów o znacznie wyższej rozdzielczości w nowym modelu Questa. Dość niska szczegółowość ekranów poprzednich gogli była jedną z największych wad tego sprzętu.

Oculus Quest 2 na materiałach promocyjnych

Do sieci trafiły oficjalne materiały wideo z goglami Oculus Quest 2, więc jeśli chcecie zobaczyć jak prezentują się w akcji, zerknijcie na poniższe wideo:

Nie znamy niestety ani oficjalnej daty premiery, ani nawet ceny gogli Oculus Quest 2, ale jeśli chodzi o to drugie – wątpię, żeby ta jakoś drastycznie różniła się od pierwszej generacji. Dla przypomnienia, pierwszy Oculus Quest kosztował w dniu premiery 400 dolarów, a więc równowartość około 1500 złotych.

Kiedy dostaniemy więcej informacji?

Jak wspominałem na początku, wszystko powyższe to zaledwie przeciek przed środową konferencją Facebooka. Już 16 września odbędzie się Oculus Connect Facebook Connect, na którym spodziewać się możemy większej ilości informacji o Oculus Quest 2 – w tym prawdopodobnie również daty premiery i ceny nowych gogli. Jedno jest pewne — jest na co czekać!

Zobacz również: