(fot. Audi)

Oto Audi AI:ME. Poznajcie wizję autonomicznego pojazdu przyszłości

Jak będą wyglądać samochody miejskie w niedalekiej przyszłości? Według Audi będą to pojazdy elektryczne, cechujące się kompaktowymi rozmiarami i wyposażone w najnowszą technologię, która będzie wspomagana przez sztuczną inteligencję. Producent z Ingolstadt zaprezentował model AI:ME, który może okazać się dobrym konkurentem dla BMW i3.

Futurystyczne Audi AI:ME z silnikiem elektrycznym

Nowy koncept Audi został zaprezentowany podczas wystawy Shanghai 2019. Trzeba przyznać, że samochód prezentuje się nowocześnie, a jego środek wygląda wręcz futurystycznie. Producent postawił na minimalizm, a także na przygotowanie środka pod funkcje autonomiczne. Kierownica wydaje się być tylko dodatkiem, a nie głównym centrum sterowania samochodem.

Reklama
(fot. Audi)

Audi AI:ME ma 4,3 m długości i 1,9 m szerokości, czyli wartości porównywalne do popularnego modelu A3. Mimo rozmiarów bliższych autom kompaktowym, Audi zaznacza, że przestrzeń w środku ma być porównywalna do samochodów o klasę wyższą. Udało się to uzyskać dzięki architekturze elektrycznego napędu. Pozwala ona na zastosowanie krótkich zwisów i stworzenie przestronnego wnętrza pozbawionego tunelu środkowego.

(fot. Audi)

Elektryczny silnik powinien zapewnić wysoką dynamikę poruszania się w mieście. Dysponuje on mocą 170 KM. Pojemność akumulatorów wynosi 65 kWh. Podczas przemieszczania się do punktu docelowego będzie można oddać stery komputerowi. Audi AI:ME został bowiem zaprojektowany z myślą o czwartym poziomie autonomiczności. Nie będzie to więc w pełni autonomiczny samochód. Jak zaznacza sam producent, systemy działające na poziomie 4 nie potrzebują wsparcia kierowcy, są jednak ograniczone do określonego obszaru działania – przykładowo autostrady lub specjalnie wyposażonego rewiru w mieście.

System infotainment sterowany wzrokiem i obecność prawdziwych roślin

Interesująco zapowiada się się sterowanie systemem infotainment. Interakcja ma bowiem odbywać się z wykorzystaniem wzroku. Zamontowane w środku kamery i czujniki śledzą oczy kierowcy, jak i pasażerów. Korzystać będzie można również z głosu i pól dotykowych. Oczywiście nie będą to proste komendy głosowe, których należy się nauczyć. Audi AI:ME zrozumie bardziej naturalną mowę.

(fot. Audi)

Dzięki opcjonalnej możliwości połączenia Audi AI:ME z siecią domową, użytkownik może np. oglądać film od tego momentu, w którym musiał przerwać oglądanie w domu. Filmy będzie można oglądać z wykorzystaniem gogli VR.

(fot. Audi)

Co ciekawe, nowością jeśli chodzi o wnętrze pojazdu jest obecność prawdziwych roślin. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że bohaterem tekstu jest koncepcyjny pojazd, który jeśli trafi do masowej produkcji, będzie pozbawiony części rozwiązań. Z pewnością nie należy spodziewać się chociażby wspomnianych roślin.

Polecamy także:

Volkswagen testuje autonomiczne Golfy na publicznych drogach w Europie

źródło: materiały prasowe Audi