Samsung Galaxy Note 10 i Galaxy Note 10+

Ostateczna specyfikacja USB 4 ujawniona

USB Implementers Forum w marcu 2019 roku ogłosiło prawdopodobną specyfikację USB 4. Pół roku później prace nad nowym standardem zostały ukończone i USB-IF opublikowało wytyczne oraz informacje na temat możliwości kolejnej generacji USB.

Wokół nazewnictwa USB panuje spore zamieszanie. Podczas targów MWC 2019 w Barcelonie USB Implementers Forum zaanonsowało standard USB 3.2 oraz zarekomendowało stosowanie nowych oznaczeń w komunikacji handlowej, jednak producenci najwyraźniej nie wzięli sobie tych zaleceń do serca, bowiem – przynajmniej ja – nie spotkałem się jeszcze z nazwami SuperSpeed USB (USB 3.2 Gen 1, dawn. USB 3.1 Gen 1), SuperSpeed USB 10 Gbps (USB 3.2 Gen 2, dawn. USB 3.1 Gen 2) i SuperSpeed USB 20 Gbps (USB 3.2 Gen 2×2, dostępne wyłącznie przy zastosowaniu złącza USB-C).

Reklama

USB 4 – specyfikacja

Pomimo upływu sześciu miesięcy, zakładana specyfikacja USB 4, którą ogłoszono w trakcie targów MWC 2019 w Barcelonie, pokryła się z finalną, a przynajmniej w najbardziej istotnych aspektach. Najważniejszą informacją na temat nowego standardu jest to, że umożliwi on transferowanie danych z prędkością do 40 Gbit/s, dzięki wykorzystaniu dwóch kanałów przesyłu i złącza USB-C.

Nie mniej istotne jest także to, że USB 4 będzie wstecznie kompatybilne z USB 3.2, USB 2.0 i Thunderbolt 3. USB-IF informuje też, o „efektywnym współużytkowaniu maksymalnej łącznej przepustowości przez wiele protokołów danych i wyświetlania” oraz „możliwości optymalnego skalowania przydziałów w celu wyświetlania przepływu danych”.

Część z Was zapewne zauważyła, że specyfikacja USB 4 jest bardzo podobna do możliwości Thunderbolt 3 – wynika to z faktu, że w marcu 2019 roku Intel – który stworzył ten protokół – zdecydował się udostępnić jego specyfikację USB Promoter Group. To bardzo korzystna dla konsumentów decyzja, ponieważ do tej pory był on dostępny wyłącznie w wybranych urządzeniach (w grę wchodziły bowiem opłaty licencyjne).

Pełna, szczegółowa specyfikacja USB 4 dostępna jest na stronie USB-IF (drugi link w źródle). Uprzedzam jednak, że ma ona aż 569 stron. Na razie nie wiadomo, kiedy nowy standard trafi do urządzeń konsumenckich, ale być może dowiemy się więcej na ten temat w trakcie USB Developer Days 2019, które odbędą się w dniach 17-18.09.2019 w Seattle i 19-20.11.2019 w Tajpej.

*Na zdjęciu tytułowym Samsung Galaxy Note 10

Źródło: USB-IF (PDF), USB-IF dzięki Neowin, AppleInsider