Orlen farma wiatrowa
(fot. Orlen)

Orlen sięgnie po pomoc sztucznej inteligencji. Plany są ambitne

Należy podkreślić, że Grupa Orlen we współpracy z Microsoftem zrealizuje największe wdrożenie AI w Europie Środkowej. Z nowych możliwości skorzystają pracownicy i cała firma.

Orlen stawia na sztuczną inteligencję

Podejrzewam, że dziś mało osób kojarzy Orlen tylko ze stacjami paliwowymi. Jak najbardziej – patrząc na rozpiętość działań – możemy mówić o koncernie energetycznym, a nie tylko paliwowym. Co więcej, plany do 2035 roku zakładają wdrożenie największego programu inwestycyjnego w historii polskiej energetyki, który jest wyceniany na nawet 380 mld zł.

Podpisanie porozumienia o współpracy z Microsoftem ma nie tylko pomóc w realizacji transformacji energetycznej i cyfrowej, ale nawet przyspieszyć prowadzone prace. Umowa zakłada standaryzację oraz konsolidację licencji na oprogramowanie w całej Grupie, a także zabezpieczenie i rozwój technologii chmurowych.

Gdzie jednak w tym wszystkim jest sztuczna inteligencja? Otóż Orlen zamierza wykorzystać inteligentnych asystentów. Ich zadaniem będzie m.in. odciążenie pracowników od codziennych, powtarzalnych czynności, takich jak przygotowywanie rekomendacji działań na podstawie przeanalizowanych danych.

Takie podejście powinno sprawić, że określone zadania zostaną wykonane równie dobrze, a przy tym znacznie szybciej. W tym czasie pracownik będzie mógł zająć się innymi sprawami.

Iwona Szylar, Dyrektor Generalna Microsoft w Polsce, Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN
Iwona Szylar, Dyrektor Generalna Microsoft w Polsce oraz Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu Orlen (fot. Microsoft)

Nie tylko inteligentni asystenci

Przyjęta strategia zakłada, że technologie AI, które są rozwijane m.in. przez Microsoft, znajdą szersze zastosowanie. Powstać ma bowiem Centrum Kompetencyjne Sztucznej Inteligencji, Innowacji Cyfrowej i Zaawansowanej Analityki, które w założeniach ma pełnić rolę wewnętrznego inkubatora nowych pomysłów.

Pracownicy będą identyfikować i rozwijać projekty, które mają przynieść realną wartość biznesową. Do tego dojdzie wsparcie dla eksperymentowania z technologią generatywnej sztucznej inteligencji oraz docelowo możliwość wdrażania tego typu rozwiązań w całej Grupie Orlen.

Ponadto firmy Microsoft i Orlen będą wspólnie organizowały warsztaty AI, a także prowadziły analizy potencjału wykorzystania sztucznej inteligencji. To wszystko brzmi dobrze, ale na ocenę efektów współpracy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Pozostaje trzymać kciuki, zarówno za postępy w planowanej transformacji, jak i za efektywne wykorzystanie sztucznej inteligencji. Oczywiście, że należy spodziewać się rosnącej roli AI w innych polskich firmach i spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Nie chodzi wyłącznie o eksperymenty, ale o pozostanie konkurencyjnym na rynku, w którym coraz większy nacisk jest kładziony właśnie na sztuczną inteligencję.