Orange testuje szybszy światłowód, nawet do 5 Gbit/s

extra speed prędkość super szybkość internet światłowód Orange logo

fot. Pexels

Internet światłowodowy to bez wątpienia przyszłość. Możliwości tej technologii są jednak znacznie większe niż sugerowałaby to obecna oferta Orange. Operator przeprowadza właśnie testy dużo szybszych transferów i być może już wkrótce wszyscy użytkownicy będą mogli osiągnąć prędkości nawet do 5 Gbit/s.

Jeszcze do niedawna Orange oferowało trzy prędkości światłowodu: do 100 Mbit/s (wysyłanie do 10 Mbit/s), do 300 Mbit/s (wysyłanie do 30 Mbit/s) i do 600 Mbit/s (wysyłanie do 60 Mbit/s). Ostatnio jednak tę ostatnią zastąpiono do 1 Gbit/s (wysyłanie do 100 Mbit/s) i przy okazji ówcześni użytkownicy opcji do 600 Mbit/s automatycznie zostali „zmigrowani” do wyższej prędkości, całkowicie bezpłatnie.

Transfer do 1 Gbit/s nie jest jednak maksymalną wartością, jaką można osiągnąć na światłowodzie. Udowodniła to niedawno INEA, która wprowadziła do swojej oferty opcję do 10 Gbit/s za 399 złotych miesięcznie. Co więcej, jest to łącze symetryczne, więc do takich prędkości można dobić zarówno przy pobieraniu, jak i wysyłaniu danych. Przy okazji warto dodać, iż wkrótce potem INEA udostępniła łącze symetryczne również przy tańszych (wolniejszych) pakietach.

https://www.tabletowo.pl/2018/11/05/inea-symetryczne-lacze-internet-swiatlowodowy/

Orange najwyraźniej nie chce pozostać w tyle i rozpoczęło już testy wyższych prędkości: do 2 Gbit/s i do 5 Gbit/s. W pierwszym przypadku łącze jest symetryczne, więc do 2 Gbit/s można dobić zarówno przy pobieraniu, jak i wysyłaniu plików. W drugim natomiast maksymalna prędkość wysyłania to 1 Gbit/s (łącze asymetryczne). Co ciekawe, cena zarówno jednej, jak i drugiej opcji została ustalona na 299 złotych + VAT.

„Plus VAT”, ponieważ obecnie testy są dostępne wyłącznie dla 100 małych i średnich firm w Warszawie. Po zakończeniu trwającego pół roku pilotażu możliwe jest jednak rozszerzenie usługi na inne miasta – a przynajmniej tak deklaruje Orange. Operator wykorzystuje technologię XGS-PON, pozwalającą osiągnąć prędkości do 10 Gbit/s zarówno przy pobieraniu, jak i wysyłaniu danych.

Przy okazji Orange informuje, że wspomniana technologia znajdzie w przyszłości zastosowanie przy budowie sieci 5G, zapewniając niskie opóźnienia oraz wysoki transfer danych, pozwalający obsłużyć stacje bazowe.

Źródło: Biuro Prasowe Orange Polska

Exit mobile version