extra speed prędkość super szybkość internet światłowód Orange logo
źródło: Pexels

Orange testuje szybszy światłowód, nawet do 5 Gbit/s

Internet światłowodowy to bez wątpienia przyszłość. Możliwości tej technologii są jednak znacznie większe niż sugerowałaby to obecna oferta Orange. Operator przeprowadza właśnie testy dużo szybszych transferów i być może już wkrótce wszyscy użytkownicy będą mogli osiągnąć prędkości nawet do 5 Gbit/s.

Jeszcze do niedawna Orange oferowało trzy prędkości światłowodu: do 100 Mbit/s (wysyłanie do 10 Mbit/s), do 300 Mbit/s (wysyłanie do 30 Mbit/s) i do 600 Mbit/s (wysyłanie do 60 Mbit/s). Ostatnio jednak tę ostatnią zastąpiono do 1 Gbit/s (wysyłanie do 100 Mbit/s) i przy okazji ówcześni użytkownicy opcji do 600 Mbit/s automatycznie zostali „zmigrowani” do wyższej prędkości, całkowicie bezpłatnie.

Transfer do 1 Gbit/s nie jest jednak maksymalną wartością, jaką można osiągnąć na światłowodzie. Udowodniła to niedawno INEA, która wprowadziła do swojej oferty opcję do 10 Gbit/s za 399 złotych miesięcznie. Co więcej, jest to łącze symetryczne, więc do takich prędkości można dobić zarówno przy pobieraniu, jak i wysyłaniu danych. Przy okazji warto dodać, iż wkrótce potem INEA udostępniła łącze symetryczne również przy tańszych (wolniejszych) pakietach.

https://www.tabletowo.pl/2018/11/05/inea-symetryczne-lacze-internet-swiatlowodowy/

Orange najwyraźniej nie chce pozostać w tyle i rozpoczęło już testy wyższych prędkości: do 2 Gbit/s i do 5 Gbit/s. W pierwszym przypadku łącze jest symetryczne, więc do 2 Gbit/s można dobić zarówno przy pobieraniu, jak i wysyłaniu plików. W drugim natomiast maksymalna prędkość wysyłania to 1 Gbit/s (łącze asymetryczne). Co ciekawe, cena zarówno jednej, jak i drugiej opcji została ustalona na 299 złotych + VAT.

„Plus VAT”, ponieważ obecnie testy są dostępne wyłącznie dla 100 małych i średnich firm w Warszawie. Po zakończeniu trwającego pół roku pilotażu możliwe jest jednak rozszerzenie usługi na inne miasta – a przynajmniej tak deklaruje Orange. Operator wykorzystuje technologię XGS-PON, pozwalającą osiągnąć prędkości do 10 Gbit/s zarówno przy pobieraniu, jak i wysyłaniu danych.

Przy okazji Orange informuje, że wspomniana technologia znajdzie w przyszłości zastosowanie przy budowie sieci 5G, zapewniając niskie opóźnienia oraz wysoki transfer danych, pozwalający obsłużyć stacje bazowe.

Źródło: Biuro Prasowe Orange Polska