Oppo chce stworzyć własny SoC do urządzeń mobilnych. Oby nie skończył jak procesor Xiaomi

Stworzenie własnego procesora to ogromne wyzwanie dla producenta, który do tej pory bazował na rozwiązaniach specjalizujących się w produkcji układów do urządzeń mobilnych firm. Jeden już próbował i wszyscy wiemy, jak się to skończyło. Czy w przypadku Oppo będzie inaczej? Chińczycy zdają się mocno w to wierzyć.

Reklama

Co prawda Apple, Samsung i Huawei z powodzeniem opracowują procesory do urządzeń mobilnych, ale nie wszyscy mają tyle szczęścia. Na tym polu poległo Xiaomi, które stworzyło układ Surge S1 i zastosowało go (w 2017 roku) w smartfonie Xiaomi Mi 5C. Co ciekawe, jeszcze rok temu Chińczycy informowali, że pracują nad kolejnym SoC, ale najwyraźniej przedsięwzięcie to jest na tyle skomplikowane i wymaga ogromnych nakładów finansowych, że prędko nie doczekamy się premiery Surge S2 (o ile w ogóle możemy się jej spodziewać).

Reklama

Oppo chce stworzyć własny SoC do urządzeń mobilnych

W grudniu 2019 roku Oppo poinformowało, że jest w stanie wyprodukować własny procesor i nie zamierza rezygnować z tego projektu. Co więcej, w ciągu najbliższych trzech lat firma planuje wydać na badania i rozwój (R&D) aż 50 miliardów juanów, z których część może pochłonąć dopracowywanie autorskiego SoC. Na czele ekipy za to odpowiedzialnej stoi pracujący w przeszłości dla Qualcomma Chen Yan, a w jej skład wchodzą m.in. inżynierowie zatrudnieni kiedyś przez realme i OnePlusa.

Ostatnio w Oppo pojawił się wewnętrzny komunikat dla pracowników, według którego własny procesor rozwijany jest w ramach „Mariana Plan”. Nazwa ma się odnosić do Rowu Mariańskiego i dawać do zrozumienia, że jest to niezwykle ambitne i trudne do zrealizowania przedsięwzięcie, podobnie jak udanie się w oceaniczne głębiny.

Na razie nie wiadomo, czy „Mariana Plan” rzeczywiście zakończy się powodzeniem i Oppo stworzy autorski SoC, który nadawałby się do komercyjnego zastosowania. Oppo deklaruje jednak, że nie ma na celu przejść całkowicie na własne układy i zrezygnować z tych od Qualcomma czy MediaTeka. Za pomocą swojej platformy chce natomiast ulepszyć przyszłe produkty i tzw. user experience. Trudno jednak jednoznacznie określić, z myślą o jakich urządzeniach Chińczycy opracowują swój procesor, ponieważ niekoniecznie muszą to być smartfony, a – na przykład – słuchawki bezprzewodowe (jak w przypadku realme Air Buds) czy IoT.

Niewykluczone, że kiedy Oppo zakończy tworzenie autorskiego układu, podzieli się nim z innymi markami, nad którymi pieczę sprawuje BBK Electronics, tj. Vivo i OnePlus. Fani tej ostatniej niekoniecznie mogą być jednak z tego zadowoleni.

*Na zdjęciu tytułowym Oppo A5 2020 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Tomka)

Źródło: cnBeta, C114 via Neowin

  1. Oni mogą sobie pozwolić bo firma, która kryje się za ich plecami to nie jest „Nikt”.Zresztą wszystkie duże firmy co z całą pewnością ujawnią w ciągu kilku lat już dawno wzięli projekt RISC-V i pracują od nowa nad swoimi własnym układem.Dziwić się? Nawet nie ma co.Taki Intel udowodnił, że oko Szefa jest dla nich czymś normalnym a nie każdy chce być szpiegowany przez Amerykańskie korporacje.

  2. To że Xiaomi pierwszy procesor nie wyszedł i drugi też może być niewypałem ale doświadczenie mogą zbierać cały czas. Pierwsze procesory Kirin też nie były jakąś rewolucją. A i Samsung z pierwszymi procesorami też nie zawiele pokazał. A im więcej konkurencji tym lepiej pod warunkiem że nie odbije się to na fragmętacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama