Oppo chce stworzyć własny procesor | Tabletowo.pl

Oppo chce stworzyć własny SoC do urządzeń mobilnych. Oby nie skończył jak procesor Xiaomi

Dołącz do dyskusji 0

Stworzenie własnego procesora to ogromne wyzwanie dla producenta, który do tej pory bazował na rozwiązaniach specjalizujących się w produkcji układów do urządzeń mobilnych firm. Jeden już próbował i wszyscy wiemy, jak się to skończyło. Czy w przypadku Oppo będzie inaczej? Chińczycy zdają się mocno w to wierzyć.

Co prawda Apple, Samsung i Huawei z powodzeniem opracowują procesory do urządzeń mobilnych, ale nie wszyscy mają tyle szczęścia. Na tym polu poległo Xiaomi, które stworzyło układ Surge S1 i zastosowało go (w 2017 roku) w smartfonie Xiaomi Mi 5C. Co ciekawe, jeszcze rok temu Chińczycy informowali, że pracują nad kolejnym SoC, ale najwyraźniej przedsięwzięcie to jest na tyle skomplikowane i wymaga ogromnych nakładów finansowych, że prędko nie doczekamy się premiery Surge S2 (o ile w ogóle możemy się jej spodziewać).

Oppo chce stworzyć własny SoC do urządzeń mobilnych

W grudniu 2019 roku Oppo poinformowało, że jest w stanie wyprodukować własny procesor i nie zamierza rezygnować z tego projektu. Co więcej, w ciągu najbliższych trzech lat firma planuje wydać na badania i rozwój (R&D) aż 50 miliardów juanów, z których część może pochłonąć dopracowywanie autorskiego SoC. Na czele ekipy za to odpowiedzialnej stoi pracujący w przeszłości dla Qualcomma Chen Yan, a w jej skład wchodzą m.in. inżynierowie zatrudnieni kiedyś przez realme i OnePlusa.

Ostatnio w Oppo pojawił się wewnętrzny komunikat dla pracowników, według którego własny procesor rozwijany jest w ramach „Mariana Plan”. Nazwa ma się odnosić do Rowu Mariańskiego i dawać do zrozumienia, że jest to niezwykle ambitne i trudne do zrealizowania przedsięwzięcie, podobnie jak udanie się w oceaniczne głębiny.

Na razie nie wiadomo, czy „Mariana Plan” rzeczywiście zakończy się powodzeniem i Oppo stworzy autorski SoC, który nadawałby się do komercyjnego zastosowania. Oppo deklaruje jednak, że nie ma na celu przejść całkowicie na własne układy i zrezygnować z tych od Qualcomma czy MediaTeka. Za pomocą swojej platformy chce natomiast ulepszyć przyszłe produkty i tzw. user experience. Trudno jednak jednoznacznie określić, z myślą o jakich urządzeniach Chińczycy opracowują swój procesor, ponieważ niekoniecznie muszą to być smartfony, a – na przykład – słuchawki bezprzewodowe (jak w przypadku realme Air Buds) czy IoT.

Niewykluczone, że kiedy Oppo zakończy tworzenie autorskiego układu, podzieli się nim z innymi markami, nad którymi pieczę sprawuje BBK Electronics, tj. Vivo i OnePlus. Fani tej ostatniej niekoniecznie mogą być jednak z tego zadowoleni.

*Na zdjęciu tytułowym Oppo A5 2020 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Tomka)

Źródło: cnBeta, C114 via Neowin

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona